Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia sa v Británii teší väčšej popularite ako doteraz
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia je v Británii populárnejšia, no euroskepticizmus rastie

Európska únia sa v Británii nikdy obrovskej popularite netešila. Obzvlášť nepopulárnou sa však EÚ stala počas posledných niekoľkých rokov. Euroskepticizmus už britskí politici nemohli ignorovať a boli prinútení …

Európska únia v Británii

… zaoberať sa požiadavkami voličov žiadajúcich radikálne zmeny. Najjasnejším príkladom tohto zmeneného prístupu bol sľub britského premiéra vyhlásiť referendum o zotrvaní v Únii. V posledných rokoch však začala byť Európska únia v Británii vnímaná inak, čo je na prvý pohľad paradoxné.

Obľúbená a nenávidená Európska únia

V roku 2011 zastávalo vystúpenie z EÚ 49% Britov, zatiaľ čo zostať v nej chcelo len 41% z nich. A tak keby v tom čase vláda náhle vyhlásila o pokračovaní členstva referendum, Európska únia by mala o jedného dôležitého člena menej. Za posledné tri roky sa však situácia obrátila.

Zatiaľ čo vystúpenie z EÚ zastáva 37% Britov, zotrvanie v nej podporuje až 54% ľudí.

Napriek tomu však podpora britských euroskeptikov dosahuje vrcholné úrovne.

Hrozba reálneho odchodu

Podľa Matsa Perssona z britského think tanku Open Europe môže byť za poklesom podpory vystúpenia z Európskej únie najmä to, že reálne rozhodovanie o tomto kroku je čoraz bližšie.

O tom, či Európska únia má byť budúcnosťou Británie, sa totiž má rozhodnúť v referende v roku 2017.

Podľa Perssona zástancovia vystúpenia doteraz neponúkli kredibilnú alternatívu voči členstvu v EÚ, a tak si ľudia začínajú uvedomovať, aké veľké riziko pre britskú ekonomiku opustenie Európskej únie predstavuje.

A prečo teda rastie v blížiacich sa eurovoľbách podpora euroskeptikov?

Voľby do Európskeho parlamentu využívajú mnohí voliči ako nástroj na potrestanie národných strán.

Výsledky v nich tak absolútne nemusia súvisieť s reálnou popularitou týchto strán. Reálny euroskepticizmus v Británii teda môže byť na oveľa nižšej úrovni, ako by sa mohlo zdať. Napriek tomu by však Európska únia mala túto hrozbu brať s najväčšou vážnosťou a začať s reformami s cieľom zvýšiť jej efektivitu už dnes.

Zdroj: http://blogs.telegraph.co.uk/finance/matspersson/100027291/the-british-people-becoming-less-keen-on-leaving-the-eu/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.