Európska únia sa v Británii nikdy obrovskej popularite netešila. Obzvlášť nepopulárnou sa však EÚ stala počas posledných niekoľkých rokov. Euroskepticizmus už britskí politici nemohli ignorovať a boli prinútení …
… zaoberať sa požiadavkami voličov žiadajúcich radikálne zmeny. Najjasnejším príkladom tohto zmeneného prístupu bol sľub britského premiéra vyhlásiť referendum o zotrvaní v Únii. V posledných rokoch však začala byť Európska únia v Británii vnímaná inak, čo je na prvý pohľad paradoxné.
Obľúbená a nenávidená Európska únia
V roku 2011 zastávalo vystúpenie z EÚ 49% Britov, zatiaľ čo zostať v nej chcelo len 41% z nich. A tak keby v tom čase vláda náhle vyhlásila o pokračovaní členstva referendum, Európska únia by mala o jedného dôležitého člena menej. Za posledné tri roky sa však situácia obrátila.
Zatiaľ čo vystúpenie z EÚ zastáva 37% Britov, zotrvanie v nej podporuje až 54% ľudí.
Napriek tomu však podpora britských euroskeptikov dosahuje vrcholné úrovne.
Hrozba reálneho odchodu
Podľa Matsa Perssona z britského think tanku Open Europe môže byť za poklesom podpory vystúpenia z Európskej únie najmä to, že reálne rozhodovanie o tomto kroku je čoraz bližšie.
O tom, či Európska únia má byť budúcnosťou Británie, sa totiž má rozhodnúť v referende v roku 2017.
Podľa Perssona zástancovia vystúpenia doteraz neponúkli kredibilnú alternatívu voči členstvu v EÚ, a tak si ľudia začínajú uvedomovať, aké veľké riziko pre britskú ekonomiku opustenie Európskej únie predstavuje.
A prečo teda rastie v blížiacich sa eurovoľbách podpora euroskeptikov?
Voľby do Európskeho parlamentu využívajú mnohí voliči ako nástroj na potrestanie národných strán.
Výsledky v nich tak absolútne nemusia súvisieť s reálnou popularitou týchto strán. Reálny euroskepticizmus v Británii teda môže byť na oveľa nižšej úrovni, ako by sa mohlo zdať. Napriek tomu by však Európska únia mala túto hrozbu brať s najväčšou vážnosťou a začať s reformami s cieľom zvýšiť jej efektivitu už dnes.