Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia sa dočkala najnepríjemnejšej kritiky v histórii
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia je výrazne kritizovaná za korupciu

Európska únia je dlhodobo kritizovaná za vysokú úroveň korupcie vo svojich orgánoch. Korupcia EÚ prichádzala od rôznych mimovládnych organizácií, bývalých funkcionárov, ako aj od bývalých a súčasných europoslancov.

Európska únia a korupcia

No teraz sa Európska únia dočkala zrejme najnepríjemnejšej kritiky vo svojej histórii. Na jej činnosť si totiž posvietila organizácia Transparency International, ktorá je zrejme najväčšou svetovou autoritou v oblasti monitoringu korupcie.

Kritika z najvyšších miest

Európska únia bola kritizovaná za viaceré systémové nedostatky, ktoré priam vyzývajú ku korupčnému správaniu.

Ide najmä o nedostatočné vynucovanie pravidiel. Korupcia Európskej únie teda nemôže byť vyriešená plátaním starých pravidiel, ktoré sa opäť nebudú dodržiavať. Pre dosiahnutie skutočnej zmeny je preto potrebné zmeniť celkový prístup, napríklad zavedením objektívnych sankcií bez priestoru na svojvôľu úradníkov.

Ak si myslíte, že proti korupcii treba v Európskej únii aktívne bojovať,
choďte 24. mája voliť. Najlepšie SaS s číslom 21 : )

 • Kandidáti do europarlamentu 2014 za SaS >>
 • Nedôveryhodná Európska únia

  Vzhľadom na súčasný stav korupcie Európskej únie nie je prekvapivé, že jej dôveryhodnosť medzi občanmi klesá. Koniec koncov, práve prístup k dodržiavaniu pravidiel poukazuje na jej veľkú pokryteckosť.

  EÚ na jednej strane vydáva pre občanov veľké množstvo nariadení a regulácií, no pravidlá, ktoré vydala sama pre seba, nie je schopná a ani ochotná dodržiavať.

  Regulácie EÚ pritom majú často pochybný význam, no pri ignorácii vnútorných pravidel bruselskí byrokrati priamo bránia efektívnemu využívaniu peňazí ľudí. Ak teda chce Európska únia zvýšiť svoju popularitu, jedným z nevyhnutných krokov je aj skutočný a uveriteľný boj proti korupcii.

  Zdroj: http://www.nytimes.com/2014/04/24/business/international/anti-corruption-group-finds-fault-with-european-union.html?_r=1

  Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

  Autor článku Richard Sulík

  Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.