Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia sa musí zmeniť
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia potrebuje väčšiu „intelektuálnu flexibilitu“

Európska únia je veľmi rigidnou inštitúciou, neschopnou prispôsobiť sa meniacej sa realite. Zhodli sa na tom účastníci diskusie venujúcej sa smerovaniu EÚ, ktorú usporiadal britský think-tank Open Europe. V diskusii sa tiež nezabudlo ani na …

Európska únia a zmeny

… blížiace sa referendum o vystúpení Británie z Európskej únie. Toto referendum bude mať nepochybne významný dopad na budúcnosť EÚ. No kľúčové stále zostáva to, aké zmeny vo svojom fungovaní vykoná samotná Európska únia.

Intelektuálna flexibilita

O tom, že Európska únia potrebuje „intelektuálnu flexibilitu“, hovoril portugalský minister Európy Bruno Maçães. Podľa neho totiž EÚ nemôže byť zredukovaná len na jednotný trh alebo len na eurozónu a pri rozmýšľaní nad jej budúcnosťou by mali by zvažované aj iné možnosti.

Maçães tiež vníma, že viaceré krajiny Európskej únie sú otvorené voči reformám, no napriek tomu zmeny vo fungovaní EÚ prichádzajú len veľmi pomaly.

Potreba rýchlejších zmien

Generálny riaditeľ Würth Group Manfred Kurz vyhlásil, že rýchlejšie zmeny sú potrebné, pretože „svet nebude čakať na Európu.“ Podľa neho by tiež vystúpenie Británie Európsku úniu oslabilo, keďže by sa znížila podpora pre voľný obchod a ekonomický liberalizmus.

Za pomalými zmenami však podľa europoslankyne Jacqueline Foster nie je neschopnosť, ale neochota lídrov EÚ.

Podľa nej je práve aktuálna utečenecká kríza dôkazom toho, že lídri EÚ dokážu byť takí flexibilní, ako len chcú byť.

Európska únia sa musí zmeniť

Ak Európska únia nebude chcieť o Veľkú Britániu prísť, v najbližších dvoch rokoch sa bude musieť zmeniť.

Briti sú totiž voči členstvu v Európskej únii pomerne skeptickí a aj keď väčšina z nich by radšej zostala v reformovanej Európskej únii, ako vystúpila, status quo je pre nich ešte menej atraktívny ako vystúpenie.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by Európsku úniu nezasiahlo len ideologicky. Británia je spolu s Nemeckom len jednou z dvoch krajín, ktoré boli počas celého svojho členstva čistými platcami do rozpočtu EÚ.

Po vystúpení Británie by teda musel rozpočet Európskej únie klesnúť, prípadne by sa platby členských krajín museli zvýšiť.

Obe tieto možnosti sú veľmi nepopulárne.

No aj keď EÚ prekoná tento problém a prípadné vystúpenie Británie zvládne, problémy, na ktoré upozorňuje Británia zostanú, a skôr či neskôr ich bude nutné riešiť. Čím skôr teda Európska únia prestane odkladať nevyhnutné reformy, tým viac môže získať.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/development-policy/commission-says-blending-funds-produces-huge-results-318197

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.