Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia financuje kriminálny seriál
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia dotuje „prvý skutočne európsky“ kriminálny seriál

Európska únia sa spolupodieľa na financovaní nového, „skutočne európskeho“ kriminálneho seriálu. Seriál s názvom The Team predstavuje prácu vyšetrovateľov z troch krajín – Belgicka, Dánska a Nemecka. Títo vyšetrovatelia spolupracujú …

Európska únia a seriál

… na prípadoch, ktoré presahujú hranice spomínaných krajín. A zatiaľ čo v domovských krajinách rozprávajú svojim rodným jazykom, spolu sa rozprávajú vždy v angličtine. To síce môže znieť zaujímavo, no je otázne, prečo to musela financovať Európska únia z daní všetkých ľudí.

Najeurópskejší seriál v histórii

Tvorcovia seriálu sa predbiehajú v opisovaní úrovne „európskosti“, akú dosiahne tento seriál. Hrdinovia seriálu, ktorý stál 10 miliónov eur, sa okrem domovských krajín ocitnú tiež v ďalších 5 krajinách EÚ.

Podľa tvorcov tak pôjde o „ovocie historickej spolupráce“ a „skutočne európsky televízny seriál“.

No aj keď ide o „skutočne európsky seriál“, nie je isté, či mu tento unikát zostane nadlho. Tvorcovia seriálu totiž dúfajú, že s pomocou budúcich dotácií Európskej únie tento seriál „nezostane jediným paneurópskym seriálom svojho druhu“.

Prečo Európska únia?

Bez ohľadu na možný úspech a atraktívnosť nového seriálu je na mieste otázka:

Prečo tento seriál musela dotovať aj Európska únia?

EÚ sa oficiálne hlási k princípu subsidiarity, podľa ktorej by mali byť záležitosti riešené na najnižšej možnej úrovni. Financovanie viacnárodného seriálu by však len ťažko dokázala zabezpečiť jedine Európska únia.

Koniec koncov, o tom, aké seriály budú a nebudú vytvárané, by mali rozhodovať samotní diváci a nie bruselskí byrokrati.

Žiaľ, títo byrokrati si myslia, že propagácia „európanskosti“ za peniaze daňovníkov je dôležitejšia ako záujmy samotných divákov.

Napokon, keby Európska únia nebrala každý rok od daňovníkov zhruba 140 miliárd eur, daňovníkom by možno zostalo dosť peňazí na to, aby tento seriál vznikol aj bez jej podpory.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/11384701/EU-crime-TV-show-launched-to-bring-together-a-divided-continent.html
2. http://www3.ebu.ch/contents/news/2015/01/the-team-public-service-media-co.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.