Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia | Island – ďalšia facka pre EÚ

Európska únia – Najprv to bola americká top diplomatka Victoria Nuland, ktorá distingvovaným spôsobom zhodnotila postavenie Európskej únie vo svete („Fuck the EU“), potom sa Švajčiari vyjadrili v referende, že chcú obmedziť  …

Európska únia a Island

… voľný pohyb osôb z Európskej únie. A v piatok odkázala islandská vláda súdruhom v Bruseli, že si môžu členstvo v Európskej únii strčiť za klobúk.

Islandská vláda pochopila o čom je Európska únia

Islandská vláda pochopila, že jediné, na čo je Európska únia dobrá, je voľný obchod a voľný pohyb osôb. A keďže sa Island nachádza v Európskom hospodárskom priestore a tiež v Schengenskom priestore, znamenalo by preň členstvo v Európskej únii najmä:

 • platenie ročného príspevku do Európskej únie (Slovensko napr. platí jednu miliardu ročne)
 • prijatie všetkých platných smerníc, aj tých, ktoré by islandskú ekonomiku preukázateľne poškodili
 • prijatie eura, vstup do trvalého eurovalu (ESM) a prispievanie rôznym krajinám na ich verejný dlh
 • vstup do bankovej únie a záchrana ziskov bankstrov, pravdepodobne aj ručenie za vklady v iných krajinách
 • množstvo nezmyslených regulácií, zákazom cukru v džúsoch počnúc a množstvom vody vo wc nádržke končiac
 • eurofondy, ktoré by do krajiny priniesli korupciu a nezmyselné projekty
 • obmedzenie domáceho rybolovu
 • povinnosť poskytnúť sociálne dávky aj občanom ostatných krajín Európskej únie

Islandská vláda sa rozhodla zastaviť rokovania o vstupe do Európskej únie

Tak si islandská vláda povedala, že si túto trápenku odpustí a rozhodla sa, že rokovania o vstupe do Európskej únie zastaví. Samozrejme, ak sa vyskytne nejaká rozumná regulácia alebo správna smernica a islandská vláda zhodnotí, že by mohla byť pre Island prospešná, nič jej nebráni takúto reguláciu či smernicu prijať.

Preto sme aj my v SaS za to, aby sa Európska únia obmedzila len na tie oblasti, ktoré prospievajú všetkým, čo je v prvom rade dohoda o voľnom obchode. Sme tiež presvedčení, že prijatie väčšiny smerníc by malo byť dobrovoľné a že Európska únia má regulovať čím menej oblastí.

Európska únia hrá mŕtveho chrobáka

Kto si pozrie tlačové správy na europa.eu, zistí, že Európska únia sa vyjadruje prakticky ku všetkému. Od útoku na prezidentský palác v Mogadishu až po správu hýbajúcu svetom, že ľud v Gagauze (autonómny región Moldavska) nie je proti Európe. Len v deň, kedy Island zastavil prijímacie rokovania (21.2.) vydala Európska únia 47 tlačových správ. Ak si niekto myslí, že medzi nimi nájde aspoň ťuk k Islandu, mýli sa. Európska únia sa na reakciu nezmohla. Aj to o niečom svedčí.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Roman Kanala says:

  Francúzska únia sa správa ako Francúzi. Na Francúzsku po francúzsky sa len jasá a kikiríka. Kritika sa netrpí. Ľudia sa boja kritizovať, lebo historická skúsenosť je taká, že kritika vedie pod gilotínu. Zato keď sa masovo vyjde na ulicu, to je niečo iné. A tak sa niekoľkokrát ročne dobýja Bastila znovu a znovu. Švajčiari z toho majú hrôzu, lebo oni si pokritizujú, ak treba zorganizujú iniciatívu a hlasujú o nej v referende, ale nepôjdu rozbíjať výklady, stavať barikády a podpaľovať autá. Tomu sa hovorí kultúrne rozdiely. Ak by EÚ bola organizovaná podľa švajčiarskej ústavy, nebol by to krúžok sprisahancov, ktorí svoju moc dostali od Boha a ktorí si môžu dovoliť všetko.

 2. Jakub says:

  … zo vsetkym suhlasim OKREM >> Európska únia sa na reakciu nezmohla. Aj to o niečom svedčí.

  Len preto ze v den ked sa to stalo zo 47sprav ani jedna sa nevenovala danej teme.

  Pan Sulik netrepte tu kraviny a nepodsuvajte svoje nazory !!! Keby vas rezort,strana ci vase zalezitosti tak presne a promtne reagovali tak by bol svet zas o nieco krajsi, ale obavam sa ze to tak nie je.

  • Asistent Richarda Sulíka says:

   Keby Európska únia vydala 3 tlačové správy a nespomenula Island, alebo keby všetkých tých 47 tlačových správ malo obrovskú dôležitosť, bolo by to ok. Ale Európska únia takéto množstvo tlačových správ zaplnila aj veľmi okrajovými témami, no práve na túto, napriek jej dôležitosti, si čas nenašla.