Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Európska únia zruší obchodné bariéry s Tureckom
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia chce prehĺbiť colnú úniu s Tureckom

Európska únia plánuje ešte viac prehĺbiť colnú úniu s Tureckom a rušiť ďalšie obchodné bariéry, ktoré sú medzi Tureckom a EÚ. Na minulotýždňovej tlačovej konferencii to oznámila eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmström spolu …

Európska únia a Turecko

… s tureckým ministrom hospodárstva Nihatom Zeybekcom. Aktuálna colná únia medzi Európskou úniou a Tureckom totiž stále neobsahuje niekoľko kľúčových oblastí. Tento krok je preto rozhodne možné vítať.

Hlbšia colná únia

Colná únia medzi Európskou úniou a Tureckom je v platnosti už od roku 1995. V rámci nej bola medzi EÚ a Tureckom zrušená drvivá väčšina obchodných obmedzení.

Aj vďaka tomu je dnes Európska únia najväčším obchodným partnerom Turecka, pričom Turecko je v rámci obchodných partnerov EÚ na tiež pomerne významnom 6. mieste.

Niektoré bariéry medzi Tureckom a Európskou úniou však stále zostávajú. Nová dohoda by tak mala zahŕňať aj služby, verejné obstarávania a väčšinu poľnohospodárskych produktov. Ako povedal turecký minister hospodárstva Zeybekci:

„To, čo je naším cieľom, je nemať vôbec žiadne obmedzenia.“

Európska únia si plní svoju úlohu

Na rozdiel od veľkého množstva iných iniciatív Európskej únie tento krok jednoznačne pomôže ekonomike.

Prosperita ľudí totiž nestúpa neustálym prerozdeľovaním, ako je plánované napríklad pri plánovanom investičnom balíku Európskej komisie alebo pri trvalom prerozdeľovaní prostredníctvom eurofondov a iných programov.

Prosperita ľudí nestúpa ani vydávaním všemožných regulácií, ktorých náklady v konečnom dôsledku tak či tak znášajú len zákazníci, ktorí mali byť chránení.

Jediný spôsob, ako teda Európska únia môže prosperite pomôcť, je odstrániť prekážky, ktoré bránia tvorbe bohatstva.

Práve na to bola EÚ založená a v tejto úlohe bola veľmi úspešná. Štyri slobody spoločného trhu Európskej únie, ako aj rušenie bariér s tretími krajinami, sú toho dobrým dôkazom.

Zdroj:
1. http://www.hurriyetdailynews.com/eu-turkey-announce-modernization-of-custom-union.aspx?pageID=238&nID=82319&NewsCatID=344

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.