Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia chce odrádzať ľudí od alkoholu za ich vlastné peniaze

Európska únia bude financovať rôzne propagačné kampane a činnosti, ktorými chce ľudí odrádzať od pitia alkoholu. Samozrejme, z daní práve tých ľudí, ktorí pijú alkohol, ako aj z daní všetkých ostatných. V záujme ďalšej „ochrany …

Európska únia a alkohol

… spotrebiteľov“ má tiež EÚ navrhnúť nariadenie, podľa ktorého bude musieť byť povinne zobrazované množstvo kalórií pri všetkých alkoholických nápojoch. Vyplýva to z materiálu, ktorí europoslanci schválili na svojej schôdzi v stredu.

Naivná Európska únia

Plánom, ktoré by mala Európska únia splniť, však nechýba naivita. EÚ napríklad chce na fľašiach varovať aj pred vedením vozidla pod vplyvom alkoholu či pred používaním alkoholu počas tehotenstva.

No pre človeka, ktorý pije v týchto situáciách alkohol už dnes, len ťažko bude poslednou kvapkou nejaké varovanie na fľaši alkoholu.

Otravné odporúčania Európskej únie však budú musieť znášať úplne všetci, napriek tomu, že drvivá väčšina ľudí v spomínaných situáciách alkohol nezneužíva.

Mohlo to byť aj horšie

Našťastie, s výnimkou prísnejšieho byrokratického označovania, stratégia Európskej únie neprinesie výrobcom ani distribútorom alkoholu takmer žiadne nové povinnosti, „len“ nové náklady pre daňovníkov.

Európska únia tiež, paradoxne, vyzýva členské štáty aj proti tomu, aby bránili predaju „veľmi lacného“ alkoholu. To je sociálna politika ako vyšitá – keďže by to zasiahlo najmä chudobných, zatiaľ čo bohatí by si to ani nevšimli.

Nezamýšľaným dôsledkom týchto obmedzení môže byť to, že ľudia sa budú ešte viac uchyľovať k nelegálnemu alkoholu, čo rozhodne k jeho menej škodlivej konzumácii neprispeje.

Boj proti alkoholu Európskej únie koniec koncov môže skončiť podobne, ako jej boj proti fajčeniu. Napriek rozsiahlym obmedzeniam a propagačným kampaniam (alebo práve vďaka nim) je dnes EÚ miestom s najväčším množstvom mladej populácie, ktorá fajčí.

Možno aj pri alkohole by teda bolo lepšie, keby sa Európska únia nesnažila zachrániť svet, ale dala možnosť ľuďom niesť zodpovednosť za ich vlastné rozhodnutia a rozhodnúť tiež o využití ich vlastných peňazí.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20150424IPR45726/html/Alcoholic-drinks-should-state-calorie-content-say-MEPs

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.