Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia by sa podľa Fínov nemala viac centralizovať

Európska únia potrebuje reformy, no viac centralizácie jej nepomôže. To si myslí fínsky premiér Jyrki Katainen. Podľa neho sa Európska únia potrebuje znova spojiť, keďže kríza eura veľmi rozdelila jednotlivé krajiny. Európski lídri …

Európska únia a euroskeptici

… by tiež nemali kritiku euroskeptikov zmiesť pod koberec, ale mali by ju brať vážne. Predstavitelia EÚ však v mnohých prípadoch robia presný opak toho, čo by bolo potrebné, a tak problémy Európskej únie ešte viac prehlbujú.

Stop silnejšiemu Bruselu

Lídri Európskej únie sa snažia proti euroskepticizmu bojovať posilňovaním moci Európskej únie. Podľa nich by sa mala Európska únia transformovať na “Spojené štáty európske”, kde národné štáty v dnešnej podobe zaniknú. Katainen však varuje pred tým, že takéto plány zbytočne strašia ľudí. Ako tiež povedal: “Nevidím žiadne oblasti, v ktorých by sme mali ísť hlbšie”. Brusel má totiž už dnes dostatok právomocí, akurát ich nevyužíva zodpovedne.

Ako má vyzerať Európska únia

Namiesto zväčšovania svojej moci by mala Európska únia lepšie využiť svoje súčasné právomoci. Medzi ne patrí napríklad posilnenie a rozšírenie vnútorného trhu.

Vnútorný trh je základný pilier Európskej únie, no popri byrokratických rozmaroch a prerozdeľovaní peňazí sa mu veľa pozornosti nedostáva.

Európska únia tiež nevyhnutne potrebuje vykonať reformy v oblastiach dôchodkov, pracovného trhu a vzdelávania. Bez toho nemôže konkurovať krajinám ako sú Čína alebo USA. Sociálne záležitosti by tak mali byť výlučne v rukách jednotlivých krajín, namiesto centralizácie na úrovni Európskej únie. Brusel by nemal ignorovať ani kritiku euroskeptikov. Aj keď sú mnohé z euroskeptických argumentov extrémistické a nerozumné, iné poukazujú na skutočné problémy, ktoré trápia ľudí. Podľa Katainena by tak Európska únia mala brať ich argumenty vážne.

Zdroj: http://www.reuters.com/article/2014/02/13/us-eurozone-summit-finland-idUSBREA1C12520140213

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.