Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia chce byrokraticky bojovať za internetovú bezpečnosť

Európska únia by mala vytvoriť celoeurópsku smernicu o internetovej, respektíve „sieťovej a informačnej“ bezpečnosti. S týmto návrhom prišlo lotyšské predsedníctvo Rady Európskej únie. Tento zámer na prvý pohľad môže znieť …

Európska únia a internet

… dobre. Smernica Európskej únie by prikázala niektorým veľkým internetovým spoločnostiam povinne nahlasovať všetky internetové útoky. No podobne ako pri iných byrokratických snahách EÚ, aj tento návrh so sebou môže priniesť množstvo problémov.

Európska únia a byrokratický internet

Byrokratický prístup Európskej únie je pri internete podobne statický ako pri fyzickom svete.

Na rozdiel od fyzických útokov, internetové útoky je napríklad možné pohodlne automatizovať a napríklad nechať ich aktívne dlhodobo, prakticky neobmedzený čas. Nie je tak problém deň za dňom vykonávať na stránku aj milióny útokov.

Ak by teda predstava Európskej únie prišla skutočne do praxe, bol by to zaručený spôsob, ako zruinovať, prípadne výrazne poškodiť, množstvo internetových spoločností.

Nech už by totiž boli útoky nahlasované akýmkoľvek spôsobom, nahlasovať každý jeden z nich by bolo nesmierne drahé.

Samozrejme, je možné, že zoči-voči realite Európska únia pozmení svoje plány a konečná podoba smernice bude vyzerať celkom inak. No aj keď EÚ vyrieši tento alebo iné problémy, len ťažko internetu viac prospeje než uškodí.

Na rozdiel od ťažkopádnej byrokracie Európskej únie, internet je nesmierne dynamický a práve táto dynamickosť je koreňom jeho úspechu.

Nie je čas na rozmýšľanie

Lotyšské predsedníctvo navyše nemá záujem ísť do detailov a rozmýšľať nad tým, či tento návrh náhodou neprinesie katastrofu.

Ako iné predsedajúce krajiny aj Lotyšsko predsedá Rade Európskej únie len pol roka, a teda do konca júna. Preto chce začať rokovania o novej smernici už 30. apríla a presadiť svoj návrh ešte do konca predsedníckeho obdobia.

To je koniec koncov u predsedajúcich krajín zvykom. Vzhľadom na to, že celý mechanizmus rotujúceho predsedníctva je len veľký cirkus, krajiny chcú doma ukázať, že po nich zostalo aspoň niečo.

No to je obzvlášť nebezpečné pokiaľ ide o takú citlivú oblasť ako regulácia internetu.

EÚ je totiž známa tým, že aj preukázateľne škodlivé aktivity často nielen dlho udržuje pri živote, ale ich tiež velebí. Dôkazov je nespočetné množstvo, od biopalív až po zákaz štandardných žiaroviek.

Za chvíľku slávy pre Lotyšov tak môžu obyvatelia Európskej únie platiť ešte dlho po tom, ako po súčasnom predsedníctve neštekne ani pes.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/infosociety/cyber-security-directive-held-face-wild-west-internet-313431

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.