Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia stratí primárne funkcie
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia by mohla prísť o svoje základné funkcie

Európska komisia by mohla prísť o svoje primárne funkcie, ktorými sú dohľad nad jednotným trhom a vynucovanie pravidiel o férovej súťaži. Vyplýva to z návrhu, ktorý zverejnil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Schäuble …

Európska komisia a Schäuble

… chce reštrukturalizovať Európsku komisiu a odobrať jej niektoré právomoci z dôvodu jej čoraz väčšej spolitizovanosti. Väčšiu politickosť Európskej komisii priniesol jej nový predseda Jean-Claude Juncker a prejavilo sa to najmä pri riešení aktuálnej dlhovej krízy v Grécku.

Zmenená Európska komisia

Úlohy, o ktoré by prišla Európska komisia, by podľa Schäubleho mali prejsť na novú, politicky nezávislú agentúru. To by si však vyžadovalo zmenu základných zmlúv Európskej únie, na čo by bol potrebný súhlas všetkých 28 členských krajín.

Je preto otázne, či Schäubleho návrh uspeje.

Už teraz mu však vyjadril podporu holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem a je tiež dosť pravdepodobné, že ho v rámci svojich snáh o reformovanie EÚ podporí aj britský premiér David Cameron.

To má, samozrejme, od plnej podpory všetkých krajín Európskej únie veľmi ďaleko. No Schäuble pokladá vydanú štúdiu len za prvotný návrh a konkrétne návrhy na zmenu Európskej komisie plánuje predložiť až na jeseň.

Bez veľkých očakávaní

V rámci štandardných diskusií, v ktorých sa navrhujú len kozmetické zmeny fungovania EÚ, ide o skutočne výnimočný návrh.

No od snahy o odpolitizovanie Európskej komisie nemožno očakávať zázraky.

V prvom rade, úplné odpolitizovanie Komisie je nemožné, keďže aj nový „nezávislý“ orgán bude obsadený politikmi, ktorí nie sú nestranní. V druhom rade, pokiaľ by mala Európska únia vydať rozhodnutie, ktoré poškodzuje ekonomiku, nezáleží na tom, či to rozhodnutie odklepne technokrat alebo kariérny politik.

Skutočnou zmenou je tak len zníženie právomocí samotných inštitúcií Európskej únie bez náhrady.

No i tak by nebolo na škodu, ak by Európska komisia niektoré svoje funkcie odovzdala inštitúcii, ktorá nie je riadená niekoho politickými ambíciami.

Zdroj:
1. http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/eurokrise/scharfe-kritik-fuer-schaeubles-eu-reformidee-13727506.html
2. http://openeurope.org.uk/blog/german-finance-minister-comes-to-the-table-with-his-own-eu-reform-plans-and-looks-for-uk-support/
3. http://www.euractiv.cz/podnikani-a-zamestnanost/clanek/evropskou-komisi-ceka-zemetreseni-nizozemci-maji-tema-pro-predsednictvi-012809

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.