Európska komisia v posledných rokoch pri prerozdeľovaní peňazí daňovníkoch skúša nové spôsoby financovania. Namiesto dotovania plnej alebo podstatnej časti sumy projektu Európska komisia poskytne len malú časť celkovej sumy, …
… prostredníctvom ktorej pákovacím efektom podporí investície v podstatne väčšej výške. Podľa Európskej komisie je to obrovský úspech, no skôr ako o veľký krok vpred ide o nepochopenie skutočného dopadu peňazí daňovníkov.
Európska komisia sa chváli
Zrejme najznámejším projektom Európskej komisie, ktorý je založený na pákovacom efekte, je tzv. Junckerov balík. Európska komisia však začala podobné mechanizmy používať aj pri rozvojovej pomoci.
Fernando Frutuoso de Melo, zástupca Európskej komisie pre rozvojovú pomoc, označuje výsledky za „až príliš dobré“ a vzhľadom na to, aké dobré sú, sa vraj až „takmer bál o nich hovoriť.“
Konkrétne malo ísť o to, že sa Európskej komisii podarilo pri rozvojovej pomoci so zhruba 2 miliardami eur priniesť pákovacím efektom úvery vo výške až 19 miliárd eur, vďaka ktorým boli podporené investície vo výške až 42 miliárd eur. Ako to ohodnotil Melo:
„To je vynikajúce. Chceme toho robiť ešte viac. (…) Aktuálne máme 20 násobný pákovací účinok.“
Popri týchto a ďalších chválach Melo vyčíta len jednu vec, že s podobnými politikami neprišla Európska komisia už skôr.
Prehnaná radosť
Európska komisia pákovacím efektom na pohľad dosahuje oveľa viac. No aj keď za rovnaké peniaze podporí podstatne viac projektov, dopad na každý z týchto projektov je o to menší.
Inak povedané, ak za 1 miliardu eur podporí 200 projektov na 10 %, namiesto toho, aby podporila 20 projektov na 100 %, prispeje síce väčšiemu množstvu projektov, ale len menším dielom.
So zmenšujúcim sa príspevkom Európskej komisie tak stúpa pravdepodobnosť, že daný projekt by sa uskutočnil aj bez jej pomoci. Podľa Európskej siete pre dlh a rozvoj, ktorá zastrešuje 46 mimovládnych organizácií v EÚ, sa to presne aj deje:
„V mnohých zmiešaných projektoch nie je jasné, či bol grant vôbec potrebný, čo znamená, že tu bolo vysoké riziko dotovania projektov, ktoré by sa uskutočnili aj tak, a zároveň aj riziko mrhania vzácnymi prostriedkami oficiálnej rozvojovej pomoci.“
No aj keď sú úspechy pákovania investícií predstaviteľmi EÚ preceňované, ide minimálne o dobrý marketing. Vďaka násobne nižšej podpore totiž Európska komisia môže tvrdiť, že pomohla vzniku násobne viac projektov, aj keď v realite mohol byť jej prínos častokrát nulový.
1. http://www.euractiv.com/sections/development-policy/commission-says-blending-funds-produces-huge-results-318197