Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia má záľubu v porušovaní pravidiel

Európska komisia má v porušovaní nastavených pravidiel zrejme záľubu. Ešte len nedávno sa jej predseda Jean-Clude Juncker vo svojom prejave vyjadril, že dohoda medzi EÚ a Tureckom nebude zárukou ústupkov zo strany EÚ pri …

Európska komisia a Turecko

… liberalizácii víz s Tureckom a Európska komisia už aj stihla zmeniť rétoriku. Európska komisia má totiž tento týždeň v pláne vyhlásiť, že Turecko splnilo väčšinu kritérií potrebných pre liberalizáciu víz s EÚ a požiadať vlády členských štátov EÚ vrátane Európskeho parlamentu, aby do konca júna návrh schválili.

Európska komisia sa vyhovára

Dohoda medzi EÚ a Tureckom garantuje Ankare liberalizáciu víz v prípade, ak Turci splnia 72 podmienok stanovených Európskou úniou.

Turecko má za to zastaviť prílev migrantov cez Egejské more do Európy a zabezpečiť odliv ilegálnych migrantov z Grécka späť do Turecka na základe výmeny za legálnych utečencov v pomere 1:1.

Ešte koncom minulého týždňa Európska komisia tvrdila, že Turecko splnilo len polovicu požadovaných podmienok.

Dnes sa už Európska komisia vyhovára. Podľa aktuálnych vyjadrení jej zástupcov totiž EÚ neznižuje štandardy, ale Turecko zlepšilo svoju hru.

Členské štáty EÚ bezvízový styk s Tureckom odmietajú

Lenže v tomto prípade nejde ani tak o ústupky zo strany EÚ, ale skôr o strach Európskej komisie, že Turecko prestane plniť svoju časť dohody o presídľovaní ilegálnych utečencov z územia Grécka. Koniec koncov, to je v poslednej dobe jedna z najobľúbenejších vyhrážok tureckého prezidenta Erdogana.

Európska komisia tak opäť len ignoruje záujmy obyvateľov členských krajín, z ktorých väčšina bezvízový styk s Tureckom odmieta.

Napríklad Nemecko spolu s Francúzskom žiadajú o zavedenie nových povinností nielen pre Turecko. Ide o tzv. „núdzovú záchrannú brzdu“, na ktorú by mal nárok každý členský štát EÚ pri neplnení stanovených kritérií bezvízového režimu nečlenskými štátmi EÚ.

Dôvodom je obava pred ďalším navýšením počtu migrantov prihádzajúcich do Európy. Európska komisia tak svojím postupom zabúda na dve veci:

  1. Ak by aj Turecko zakotvilo všetky podmienky pre bezvízový styk s EÚ do svojej legislatívy, ešte neznamená, že ich aj bude poctivo plniť. Papier totiž znesie veľa.
  2. Dohoda medzi EÚ a Tureckom migračnú krízu nerieši. Migranti navrátení z Turecka do Európy totiž budú musieť byť niekde rozmiestnení a aký kľúč Európska komisia na to zvolí, asi ani nie je potrebné uvádzať.
Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/enlargement/news/commission-set-to-propose-lifting-of-visa-requirement-for-turkey/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.