Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia opäť pomôže farmárom na úkor daňovníkov

Európska komisia predstavila tento týždeň nové opatrenia, ktoré majú farmárom pomôcť prispôsobiť sa trhu. Poľnohospodári v Európskej únii totiž trpia klesajúcim dopytom, najmä po mäse a mlieku, a mnohí z nich preto žiadali ďalšiu …

Európska komisia a farmári

… podporu. No aj keď Európska komisia môže novými opatreniami krátkodobo stabilizovať trh, z dlhodobého hľadiska vytvára ešte väčšie problémy. A navyše, za to všetko v konečnom dôsledku zaplatia len daňovníci, resp. samotní spotrebitelia.

Eurokomisár o novom balíku

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan predstavil nové plány s nadšením. Ako povedal:

„Musíme použiť vhodné nástroje a konanie, aby sme umožnili byť farmárom odolní zoči-voči volatilite, a zároveň im poskytnúť okamžitú pomoc. (…) Verím, že toto je balík opatrení, ktoré spolu s plným naplnením septembrového balíka solidarity, môže mať materiálny a pozitívny dopad na európske poľnohospodárske trhy a mal by dostať šancu uspieť.“

Hogan pritom narážal na septembrový balík Európskej komisie, prostredníctvom ktorého získali farmári pomoc v hodnote 500 miliónov eur.

V priebehu posledných dvoch rokov tak farmári v rámci týchto výnimočných opatrení získali až viac ako 1 miliardu eur.

Európska komisia rozdáva

A čo v skutočnosti farmárom prinesie nový balík Európskej komisie? Farmári v mliekarenskom odvetví napríklad budú môcť uzatvárať dobrovoľné dohody o obmedzení svojej produkcie.

Tu sa naplno ukazuje pokryteckosť Európskej komisie – ktorá navonok tvrdo bojuje proti „kartelovým“ dohodám, no pokiaľ ide o spriaznené odvetvia, takéto dohody sú zrazu úplne v poriadku.

Ďalej, Európska komisia pri masle a sušenom mlieku výrazne zvýši maximálny objem týchto komodít, za ktoré farmárom poskytne garantovanú (daňovníkmi dotovanú) cenu.

Okrem iného tiež Európska komisia dá ďalších 30 miliónov eur na marketingové kampane (platené daňovníkmi) na podporu nákupu výrobkov z bravčového mäsa a mlieka. Európska komisia chce tiež prehĺbiť aj spoluprácu s Európskou investičnou bankou, vďaka čomu má vytvoriť nové finančné nástroje na podporu poľnohospodárov.

Pokračovanie chaosu

Nie všetky návrhy Európskej komisie sú však zlé. Komisia chce okrem iného napríklad rokovať s tretími krajinami o uvoľnení exportných prekážok, čo by viedlo k rozšíreniu trhov pre poľnohospodárov v EÚ.

Návrh sa však s prehľadom sústreďuje na opatrenia, ktoré ešte viac deformujú poľnohospodárstvo, keďže o tom, čo budú poľnohospodári vyrábať, budú v ešte väčšej miere rozhodovať byrokrati namiesto spotrebiteľov.

To však odolnosť farmárov z dlhodobého hľadiska ešte viac zníži, keďže od požiadaviek spotrebiteľov budú farmári izolovaní ešte viac ako dnes.

Európska komisia preto síce dnes môže pomôcť k stabilizácii poľnohospodárskeho trhu, no, žiaľ, len za cenu ešte väčšieho chaosu v budúcnosti.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-806_en.htm?locale=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.