Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia – ročné hodnotenie
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia po prvom roku – úspechy a zlyhania

Európska komisia má za sebou svoj prvý rok v novom zložení a pod vedením Jean-Claude Junckera. Nová Komisia mala veľké plány a sľubovala, že prinesie „nový začiatok“. Na to, do akej miery bola Európska komisia pri plnení týchto …

Európska komisia - známkovanie

… plánov úspešná, sa pozrel portál Euractiv.com. No aj keď snaha spĺňať stanovené ciele je dôležitá, ešte dôležitejšie je to, či sú tieto ciele užitočné, a teda či majú význam. A tu leží hlavný problém nielen súčasnej Európskej komisie, ale aj jej predchodcov.

Investičný balík EÚ

Euractiv hodnotil aktivity Európskej komisie známkami A až F, pričom A je najlepšia známka a F znamená zlyhanie. Za 315-miliardový investičný balík pre EÚ (EFSI) získala Komisia známku B-.

Euractiv chválil rýchle spustenie tohto fondu, no kritizoval to, že sa doň doteraz zapojila len tretina členských krajín a mnohé firmy považujú účasť v tomto fonde za príliš komplikovanú.

No pokiaľ ide o skutočné a dlhodobé dopady na ekonomiku, čiastočne nenaplnené očakávania ohľadom EFSI je možné vítať.

Prerozdeľovanie totiž ekonomike nepomáha, ale škodí.

Čím menej teda investičný balík EÚ prerozdeľuje, tým viac peňazí zostane daňovníkom a o to lepšie sa bude dariť aj ekonomike.

Záchrana Grécka

Za zvládnutie gréckej krízy dostala Európska komisia známku C. Euractiv kritizuje, že úsporné opatrenia v Grécku neboli ukončené.

Zároveň však víta, že predseda Európskej komisie Juncker bol nápomocný pri snahe zabrániť odchodu Grécka z eurozóny, napriek opozícii viacerých krajín. No aj tu ide len o „úspech“, ktorý je položený na vode.

Záchrana Grécka totiž absolútne nič nevyriešila a Grécko bude už v dohľadnej dobe pravdepodobne potrebovať ďalšiu pomoc.

Je nepravdepodobné, že Grécko by svoje problémy mohlo vyriešiť v eurozóne. Predseda Európskej komisie tak v tomto prípade len pomohol predĺžiť pochodovanie v slepej uličke.

Prínosnejšie témy, no kontroverznosť zostáva

Záchrana Grécka a investičný balík sú témy, v ktorých snaha Komisie je alebo bude „odmenená“ väčším poškodením ekonomiky. V iných oblastiach si však Európska komisia stanovila ciele, ktoré do väčšej či menšej miery môžu ekonomike pomôcť.

V mnohých z týchto tém sú však konštruktívne a správne návrhy zmiešané s deštruktívnymi a nevhodnými.

Jedným z takých príkladov je vytvorenie tzv. Únie kapitálových trhov. V rámci toho chce Európska komisia najmä odstrániť administratívne bariéry medzi členskými krajinami, ktoré bránia investíciám. To je možné rozhodne vítať.

No spolu s odstraňovaním starej byrokracie Komisia prináša aj novú.

Ide napríklad o snahy umelo zlepšovať prístup k financiám pre malé a stredné podniky, na úkor ostatných podnikov, snaha o zjednocovanie rizikových prirážok pri úveroch naprieč EÚ, či umožnenie vyššej rizikovosti pri financovaní projektov infraštruktúry.

Prostredníctvom týchto návrhov sa Európska komisia snaží riadiť trh a dosiahnuť, aby fungoval „správne“. No každý takýto „úspech“ je vykúpený ešte väčšími nežiaducimi negatívnymi následkami.

Podobne je to napríklad aj pri budovaní Energetickej únie. Odstraňovanie administratívnych prekážok je aj na energetickom trhu nepochybne prínosné.

No Komisia do tejto iniciatívy zakomponovala okrem iného napríklad aj plány na povinné šetrenie energií, resp. sprísňovanie environmentálnych štandardov. Na jednej strane tak zákazníci získajú, no na druhej strane budú musieť platiť viac.

Aktívna Európska komisia

Aktivitu tak po prvom roku Európskej komisii rozhodne nemožno uprieť. No o skutočnom začiatku je možné hovoriť len ťažko. Skutočným začiatkom totiž nie je len robenie tých istých vecí novými alebo efektívnejšími spôsobmi.

Pre skutočný začiatok je potrebné pochopiť príčiny dnešného marazmu Európskej únie a navrhnúť zodpovedajúce riešenia.

Namiesto efektívnejšieho regulovania a prerozdeľovania by sa bolo napríklad dobré zamyslieť, či dané regulácie a prerozdeľovanie skutočne majú zmysel. Jedine tak môže Európska komisia naozaj priniesť nový začiatok a nielen nový obal pre staré politiky, ktoré nikdy nefungovali a už z princípu ani fungovať nemôžu.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/juncker-commission-first-year-report-card-319063
2. http://www.euractiv.sk/volby-v-eu/clanok/junckerova-komisia-oslavuje-prve-narodeniny-024441

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.