Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia je preplnená komunistami
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nová Európska komisia je opäť plná komunistov

Európska komisia je prakticky najdôležitejšou inštitúciou Európskej únie. Na jej obsadení tak záleží ešte viac ako na obsadení demokraticky voleného Európskeho parlamentu. Ak sa teda niekomu nepozdáva aktuálne …

Európska komisia a komunisti

… smerovanie Európskej únie, jedným z prvých miest, na ktoré by sa mal pozrieť, je práve Európska komisia. Tá bola v minulosti viackrát kritizovaná za to, že je plná komunistov. Zásadný obrat nie je možné očakávať ani v blízkej budúcnosti. Aj nová Európska komisia je totiž znova preplnená bývalými komunistami.

Predchádzajúci komunistickí funkcionári

Pri spomínaní na bývalých komunistov v Európskej komisii nesmieme zabudnúť na jej šéfa.

Samotný dvojnásobný predseda Európskej komisie José Manuel Barroso bol totiž v mladosti študentským lídrom maoistov.

Nečudo, že mu podobne zmýšľajúci kolegovia neprekážali. Okrem neho totiž počas jeho prvého predsedníctva Európska komisia pozostávala z minimálne štyroch ďalších bývalých komunistov.

Po odchode tejto Komisie sa však situácia ešte zhoršila. Z pôvodne 27 eurokomisárov minimálne 10 spájala komunistická minulosť.

Opäť komunistická Európska komisia

Nová Európska komisia je na tom o niečo lepšie, no o komunistov v nej rozhodne nie je núdza. Martin Pánek z českej Strany svobodného občana ich narátal až 6.

Začať môžeme slovenským eurokomisárom Marošom Šefčovičom.

Ten bol v minulosti členom Komunistickej strany Československa a okrem toho študoval na Moskovskom Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, ktorý bol známy svojím výrazným vplyvom v KGB.

Ďalším členom Európskej komisie s komunistickou minulosťou je Bulharka Kristina Georgieva. Tá v rokoch 1977-1993 vyučovala ekonómiu na dnešnej Univerzite národnej a svetovej ekonomiky. Spomínaná univerzita pritom až do roku 1990 niesla názov „Vysoký inštitút ekonómie Karla Marxa“.

V rokoch 1987 – 1988 navyše Georgieva pôsobila ako výskumníčka na London School of Economics, čo naznačuje, že jej komunistická strana veľmi dôverovala.

Medzi zvyšných bývalých komunistov ešte patrí Estónec Andrus Ansip, Talianka Federica Mogherini, Chorvát Neven Mimica a neslávne známy Francúz Pierre Moscovici. Ten, okrem toho, že ako francúzsky minister financií odmietal šetriť, bol v minulosti členom trockistickej Revolučnej komunistickej ligy, odkiaľ neskôr prestúpil do Socialistickej strany.

Noví eurokomisári teda rozhodne nie sú žiadnymi neviniatkami. Pochybná minulosť však nemusí automaticky znamenať podobné konanie v súčasnosti.

Kiežby bola nová Európska komisia toho dôkazom.

Zdroj:
1. http://martinpanek.blog.idnes.cz/c/433936/Evropska-komise-je-zase-plna-komunistu.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.