Európska komisia je najvyšším orgánom Európskej únie. Medzi množstvom právomocí, ktoré Európska komisia má, je napríklad i možnosť vytvárať priamo zákony Európskej únie, či formovať budúcu európsku armádu.
Predseda britskej strany UKIP Nigel Farage vo svojom prejave vyhlásil, že súčasná Európska komisia v sebe združuje minimálne 10 komunistov.
Jeho vyhlásením sa zaoberal Pavel Strunz zo Strany svobodných občanů a v neposlednom rade aj Gerard Batten z UKIP. Na základe ich práce sú nižšie uvedené niektoré zaujímavé personálne obsadenia Európskej komisie.
Predseda Európskej komisie
Samotný predseda Európskej komisie José Manuel Barroso má za sebou komunistickú minulosť, v mladosti bol študentským lídrom maoistov. Z tohto obdobia sa zachovalo video, na ktorom zapálene hovorí, okrem iného, že podpora občianskej služby ministerstva školstva je prejavom krízy buržoázneho vzdelávacieho systému a proti proletariátu. O jeho niekdajších komunistických aktivitách sa však z jeho životopisu pre Európsku komisiu nedozvieme nič.
Členovia Európskej komisie za Slovensko, Česko a Lotyšsko
Za Slovensko Európsku komisiu reprezentuje Maroš Šefčovič. Ten sa v rokoch 1985-1990 vzdelával v Moskve a tiež bol členom komunistickej strany. O tomto sa však znova v jeho životopise nedočítame. Česko reprezentuje komisár Štefan Füle, s ktorým sa spája štúdium v Moskve a komunistická minulosť a rovnako tak vo svojom životopise tento fakt nespomína. Andris Piebalgse, európsky komisár pre rozvoj, nenarúša tradíciu a napriek tomu, že je jeho minulosť spätá s Komunistickou stranou Sovietskeho zväzu, vo svojom životopise to neuvádza.
Členovia Európskej komisie za Estónsko a Grécko
Estónsky komisár Siim Kallas je ďalší bývalý komunista. Na rozdiel od ostatných, on tento fakt vo svojom životopise spomína, avšak v oddiele „ďalšie činnosti“, namiesto oddielu „politická kariéra“. Tam uvádza, že do roku 1990 bol členom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Nielen postkomunistické krajiny sú v Európskej komisii zastúpené bývalými komunistami. Grécka eurokomisárka Maria Damanaki bola v roku 1977 zvolená do parlamentu za komunistov, no vo svojom životopise to neuvádza – napriek tomu, že inak svoju politickú kariéru popisuje veľmi podrobne.
Členovia Európskej komisie za Slovinsko a Španielsko
Janez Potočník zo Slovinska bol v minulosti aparatčíkom strednej úrovne v komunistickej Juhoslávii. Joaquín Almunia, komisár za Španielsko, je aktívnym komunistom dodnes. Almunia sa hlási k marxistickému krídlu Strany socialistických pracujúcich v Španielsku. Bol ministrom vo vláde v rokoch 1986-1991, pričom táto vláda nadšene podporovala sovietsky projekt vytvorenia „spoločného európskeho domova“ a tiež bola proti samostatnosti pobaltských štátov.
Ďalší komunistickí členovia sediaci v Európskej komisii
Väzby s komunistickým režimom však má s veľmi veľkou pravdepodobnosťou aj maďarský eurokomisár László Andor. Ten je mnohými Maďarmi ostro kritizovaný za svoje niekdajšie marxistické názory a v minulosti mal údajne veľmi blízko k Maďarskej komunistickej strane.
Britská eurokomisárka Catherine Ashton mala tiež v minulosti väzby na komunistický režim. Na začiatku 80. rokov bola pokladníčkou kampane za nukleárne odzbrojenie v Británii a rovnako sympatizovala s komunistami. Naponon, aj Gerard Batten tiež poskytol predsedovi Európskej komisie Barrosovi informácie, ktoré naznačovali, že niektoré dotácie Catherine Ashton získala zo sovietskeho bloku.
Zhodnotenie – v Európskej komisii je minimálne 8 prívržencov komunizmu
Na základe Pavela Strunza a Gerarda Battena tak môžeme s istotou identifikovať minimálne 8 bývalých alebo súčasných prívržencov komunizmu a s pomerne vysokou pravdepodobnosťou minimálne dvoch ďalších. Keďže svoj prípadný kladný vzťah ku komunizmu takmer všetci starostlivo skrývajú, skutočne nie je možné vylúčiť, že v Európskej komisii je bývalých alebo súčasných komunistov ešte viac.
Zvyšní komisári samozrejme nie sú žiadni tvrdí zástancovia voľného trhu, práve naopak. Viacerí zastávajú socialistické presvedčenie, prípadne iné presvedčenie proti slobode človeka. Navyše prístup Európskej komisie k pochybnej minulosti svojich členov je veľmi zlý. Takmer všetci, akoby podľa jednotného manuálu, taja tieto závažné fakty. A to je u Európskej komisie, ktorá sa stavia do úlohy zástancu slobody a transparentnosti, niečo absolútne neprípustné.
1.
2. http://www.reformy.cz/zpravy/v-nove-komisi-eu-je-minimalne-10-komunistu-
nigel-farage/