Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia by mala dbať na dodržiavanie pravidiel
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia má vraj pre Grécko zrýchliť hospodársku integráciu

Európska komisia aktuálne vytvára svoj pracovný program na rok 2016. Vzhľadom na to, že ide o jeden z najdôležitejších dokumentov ohľadom činnnosti EÚ na budúci rok, sa mnohé významné orgány snažia tento pracovný program …

Integrácia a Európska komisia

… ovplyvniť. Jedným z nich je aj Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV). Ten pre Európsku komisiu navrhuje najmä urýchlenie ekonomickej integrácie v eurozóne, ako aj urýchlenie konvergencie v celej Európskej únii.

Viac a rýchlejšej integrácie

Ako EHSV v plánoch pre Európsku komisiu píše:

„Ak z gréckej krízy plynie jedno ponaučenie, je to to, že prehĺbenie hospodárskej a menovej únie má primárnu dôležitosť. EÚ musí prehĺbiť svoj súčasný model s opatreniami na riešenie vysokých úrovní nezamestnanosti a investícií, ktoré vytvárajú rast a dopyt.“

Podľa EHSV tiež Európska komisia môže pomôcť prácou na Únii kapitálových trhov a zároveň by sa mala snažiť o to, aby „sociálne investície“ boli vyňaté z výpočtu deficitov krajín EÚ.

Európska komisia – nevhodné plány

Môžeme však dúfať, že Európska komisia sa odporúčaniami EHSV inšpirovať nebude. Napriek tomu, že tieto plány môžu znieť rozumne a nebodaj aj inovatívne, nič nové neprinášajú. Prinášajú len viac toho istého, čo prinieslo aktuálnu krízu.

Grécka kríza totiž nevznikla kvôli nedostatočne rýchlej alebo nedostatočne hlbokej integrácii.

Naopak, grécka kríza je dôsledkom ideologickej integrácie za každú cenu (aj zo strany Európskej komisie), bez ohľadu na ekonomické možnosti. Pre tento dôvod bolo Grécko v prvom rade nelegálne prijaté do eurozóny a pre tento dôvod bola Grécku od roku 2010 poskytovaná nelegálna (v rozpore s Lisabonskou zmluvou) „pomoc“.

Z lokálneho problému sa tak stal problém, ktorý vytvára vážne pnutia ohľadom samotnej podstaty eurozóny.

Ak sa teda Európska komisia má z gréckej krízy ponaučiť, namiesto tlačenia na pílu ohľadom stále väčšej integrácie by mala viac dbať na dodržiavanie pravidiel a aspoň základnú ekonomickú realitu.

Zdroj:
1. http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.press-releases.36437

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.