Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia platí málo ekonómom | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia vraj platí málo ekonómom

Európska komisia má problém získať špičkových ekonómov. Podľa jej údajov o tieto pozície v súčasnosti prejavuje záujem tak málo ľudí, že už čoskoro zrejme nebude možné medzi ekonómami Európskej komisie zaistiť …

Európska komisia - ekonómovia
… vysokú kvalitu a dostatočnú reprezentáciu členských krajín.

Nízke mzdy v Európskej komisii?

Za problémy údajne môžu nízke mzdy bruselských ekonómov. Proti nedostatočnej výške miezd sa postavil aj slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Podľa neho je samotný nástupný plat ekonómov vo výške 4349,59€ mesačne (údaj z minulého roka) príliš nízky na to, aby prilákal ekonómov z iných členských krajín.

Mzdy ekonómov – na bruselské pomery skutočne málo

Aj keď je plat bruselských ekonómov z pohľadu členov väčšiny členských krajín pomerne atraktívny, ekonómovia sa musia v Bruseli cítiť ako chudobní príbuzní svojich kolegov v Európskom parlamente. Poslanci Európskeho parlamentu môžu totiž zarobiť až cca 16 000 eur mesačne, teda približne 3,5 násobne viac ako zarábajú začínajúci ekonómovia v Európskej komisii.

Problém je niekde inde

Problém však netkvie v tom, že by sa Európska komisia dnes nemohla tešiť obsadeniu špičkovými ekonómami. Tento stav však nepotrvá navždy. Už pri dnešnom obsadení ekonómov Európskej komisie produkuje Európska únia také diletantské a katastrofálne výsledky, že by sa mohlo zdať, že pre bruselských ekonómov bude akákoľvek výška platu príliš vysoká. Tradičný bruselský recept – minúť viac peňazí – tak vôbec nemusí byť úspešný, pokiaľ sa nezmení zmýšľanie v samotnom vedení Európskej komisie.

Kredit/zdroj:
1. http://euobserver.com/political/115704

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.