Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vyhlásenie o Cypre | Európska komisia, ECB a MMF
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia, ECB a MMF – Vyhlásenie o Cypre

Vyhlásenie o Cypre – Zamestnanci tímov Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej komisie (EK) v spolupráci s Európskou centrálnou bankou (ECB), navštívili Nikóziu v období medzi 3. a 13. novembrom s cieľom preskúmať ekonomický reformný program Cypru. Cyperský program, ktorý je podporovaný finančnou pomocou z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) a Medzinárodného menového fondu, má za cieľ podporovať hospodársku obnovu a vytváranie pracovných miest tým, že obnoví stabilitu finančného sektora, posilní verejné financie a zavedie reformy na zvýšenie dlhodobého rastu.

Vyhlásenie o Cypre

Tímy dosiahli dohodu na úrovni zamestnancov, čo sa týka politiky, ktorá by mohla slúžiť ako základ pre ukončenie previerky odrážajúcej záväzky o pokroku a politike v rámci tohto programu. Ekonomická aktivita si zachovala svoj pozitívny smer od začiatku roka 2015, zatiaľ čo bankový systém sa naďalej napravuje. Hoci existujú dôkazy o tom, že pomalé tempo reštrukturalizácie dlhu sa začína zrýchľovať, nesplácané úvery (NPL) zostávajú aj naďalej vysoké a tempo úverov je utlmené. Fiškálne ciele pre tretí štvrťrok roku 2015 boli splnené s podstatnými rezervami. Okrem toho aj úrady robia pokroky na ich štrukturálnom reformnom programe.

Pohľade do budúcnosti

Pri pohľade do budúcnosti zvýšenie tempa reforiem v rámci tohto programu bude mať zásadný význam pre upevnenie dosiahnutých pokrokov:

  • Hlavne znižovanie nadmernej hladiny nesplácaných úverov (NPL) zostáva prioritou číslo jeden. Je to nevyhnutnou podmienkou pre trvalú stabilizáciu bankového systému a obnovenie poskytovania úverov. V súvislosti s týmto si tímy berú na vedomie nedávne prijatie zákona s cieľom uľahčiť predaj úverov, čo je kľúčovým záväzkom programu. Z predbežného posúdenia vyplýva, že zákon obsahuje niekoľko priaznivých prvkov. Záverečné posúdenie bude založené na konsolidovanej oficiálnej verzii a vykonávacích nariadeniach. Pri pohľade do budúcnosti by orgány mali prijať všetky potrebné opatrenia na efektívne vykonávanie týchto právnych predpisov, tak ako aj rámec pre platobnú neschopnosť a vylúčenie, aby sa rozhodujúcim spôsobom znížili nesplácané úvery (NPL).
  • Taktiež je potrebné, aby vytrvalé zdravé verejné financie zabezpečili to, že miera verejného dlhu sa vráti na prijateľnú úroveň, zatiaľ čo sú výdavky nasmerované na činnosti podporujúce rast. Konečne sa rozhodne posúva vpred so štrukturálnymi reformami – vrátane v prvom rade v procesu privatizácie, v rozdelení elektrického odvetvia a reformy verejnej správy – je dôležité upevniť zlepšenia vo verejných financiách a podporovať trvalý hospodársky rast a tvorbu pracovných miest.

Záver hodnotenia potrebuje prejsť schvaľovacím procesom ako v Európskej únii, tak aj v Medzinárodnom menovom fonde, ktoré by sa mohlo začať v januári v roku 2016.

Originál tlačovej správy nájdete kliknutím tu >>

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.