Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia chce vymeniť agentúru Frontex
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia chce rozhodovať o intervencii proti utečencom

Európska komisia │ Za minulý rok prišlo do Európy vyše milióna utečencov. Tento rok sa odhaduje, že ich počet sa zvýši na 3 milióny. Utečenci do Európy najčastejšie vstupovali cez Grécko. Grékom je doteraz často vyčítané, že si …

Európska komisia a návrh

… dostatočne neplnili svoje povinnosti pri strážení schengenskej hranice. Samotná Európska komisia spustila vyšetrovanie 5 členských štátov, kvôli nedostatočnému plneniu povinností. Patrilo k nim aj Grécko. S koordináciou operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov pomáha pre tieto účely zriadená agentúra Frontex. Európska komisia ju chce teraz nahradiť.

Európska komisia chce vymeniť Frontex

Európska komisia prišla ešte v decembri minulého roka s novým návrhom o európskej hranici a pobrežnej stráži. O tomto návrhu diskutovali v pondelok aj poslanci Európskeho parlamentu. Európska komisia chce novým návrhom zlepšiť ochranu vonkajších hraníc Schengenu, a to už od leta tohto roku.

Zámerom Európskej komisie je výmena súčasnej agentúry Frontex so sídlom vo Varšave za novú entitu.

Tá bude mať právo zasahovať v prípadoch, keď členský štát opakovane zlyhá pri ochrane vonkajších hraníc EÚ (ako to bolo v prípade Grécka), keď budú štátne opatrenia nedostatočné alebo keď bude ohrozený schengenský priestor ako celok.

Kontroverznou súčasťou návrhu z dielne Európskej komisie je skutočnosť, že hraničná stráž bude môcť byť v krajine rozmiestnená aj v prípade, ak daný členský štát EÚ odmietne takúto intervenciu.

Právo na spustenie intervencie si chcela prisvojiť práve Európska komisia.

Lenže členské štáty EÚ požadujú viac kontroly nad uvedeným postupom.

Návrh nie je dotiahnutý do konca

Európska komisia navyše nedotiahla svoj návrh do konca. Ako hovorí jeden z tieňových spravodajcov socialistickej frakcie:

„Je potrebné bližšie objasnenie. Z návrhu Európskej komisie nie je jasné, kto je zodpovedný, za čo, kedy ani kde.“

S návrhom Európskej komisie nesúhlasia ani viacerí poslanci Európskeho parlamentu. Kritizujú najmä to, že úloha hraničnej agentúry ako strážcu vonkajšej hranice by sa nemala miešať s azylovou politikou.

Hlasovanie o návrhu Európskej komisie sa uskutoční 24. mája. Vtedy sa spustia aj vyjednávania medzi členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom. A Európska komisia si môže dať opäť čiaročku za „ukážkové“ riešenie utečeneckej krízy.

Zdroj:
1. http://www.europa-nu.nl/id/vk36bp0x4vzp/nieuws/eu_states_should_control_new_border?ctx=vhsjhdfktnpb&s0e=vhdubxdwqrzw

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.