Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia chce zvýšiť účasť žien na trhu
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska komisia chce pomôcť ženám prísnejším pracovným právom

Európska komisia prichádza s iniciatívami, ktoré majú zvýšiť účasť žien na pracovnom trhu. Dosiahnuť to chce najmä zlepšením pracovného prostredia, ktoré umožní nájsť „lepšiu rovnováhu medzi prácou a osobným životom“. Hoci lepšie …

Európska komisia a materská

… pracovné podmienky znejú lákavo, v realite ide o sprísnenie pracovného práva, ktoré predraží, a tak ešte viac sťaží hľadanie zamestnania. Problémom však nie je len ekonomická škodlivosť týchto návrhov, ale aj snahy o nebezpečné presúvanie moci na úroveň EÚ.

Európska komisia s novými návrhmi

Európska komisia v rámci snáh o pomoc ženám na pracovnom trhu ešte v roku 2008 predložila návrh na zvýšenie minimálnej úrovne materskej dovolenky zo súčasných 14 na 18 týždňov. Tento návrh však nezískal potrebnú podporu, a tak je už 7 rokov zastavený.

Európska komisia preto hľadá nové riešenia, ako napríklad presadzovanie flexibilných pracovných úprav či nástroje na väčšiu atraktívnosť materskej dovolenky a podobne. Ako povedal podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans:

„Potrebujeme ucelený prístup. Je v záujme každého jedného členského štátu vykonať v tejto oblasti pokrok, s národnými opatreniami a s podporou opatrení EÚ, ak je to vhodné. Pretože to je správna vec, ktorá by mala byť spravená, pretože je to chytrá vec, ktorá by mala byť spravená.”

Nič nie je zadarmo

Žiaľ, tieto slová sú len prázdnymi frázami. Európska komisia totiž nemá možnosť zlepšiť pracovné podmienky zamestnancov.

Každé sprísnenie pracovného práva totiž zvyšuje náklady na zamestnávanie, a tak očakávané „výhody“ pôjdu nutne na úkor nižšej mzdy, prípadne dokonca nevytvorenia daného pracovného miesta. To je, samozrejme, to posledné, čo dnes Európska únia so svojou vysokou nezamestnanosťou potrebuje.

Druhým problémom je zbytočné presúvanie moci na úroveň EÚ. Európska únia sa formálne hlási k ideám subsidiarity, podľa ktorých by všetky rozhodnutia mali byť vykonávané na čo najnižšej možnej úrovni.

Pri pracovnom práve však nie je žiaden dôvod na to, aby sa nastavili detailné a rovnaké pravidlá pre všetkých 28 krajín Európskej únie.

Obzvlášť, ak Európska komisia svojím návrhom dosiahne presný opak zamýšľaného a ublíži práve tým, ktorých chcela chrániť.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/social-europe-jobs/brussels-gears-maternity-leave-ii-316802

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.