Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska centrálna banka vydieraním vnútila straty bánk daňovníkom

Európska centrálna banka bola spolu s Európskou komisiou a Medzinárodným menovým fondom súčasťou tzv. Troiky. Troika mala zachraňovať krajiny eurozóny v núdzi. A prečo ich jednoducho nezachraňoval Medzinárodný …

Európska centrálna banka a straty

… menový fond (MMF), ktorý to má vo svojich kompetenciách? Európska únia zrejme opäť raz chcela vyzerať dôležito, a tak nechcela záchranu týchto krajín nechať na niekoho „cudzieho.“ No toto rozhodnutie nezostalo bez následkov.

Vydieranie ECB

V prvom rade bol tento krok protiprávny. Podľa Lisabonskej zmluvy totiž každá krajina EÚ ručí za svoje záväzky sama. V súvislosti so záchranou krajín eurozóny to však nebol jediný protiprávny akt.

Svoje právomoci výrazne prekračovala aj Európska centrálna banka.

Keď sa totiž k hrozbe bankrotu dostalo Írsko, vtedajší predseda ECB Jean-Claude Trichet posielal írskej vláde listy, ktorými ju vydieral, aby konala podľa jeho predstáv.

V kritike úlohy Európskej centrálnej banky pri záchrane Írska o tom bližšie hovoril Ajai Chopra, bývalý šéf záchrannej delegácie MMF v Írsku. Podľa Chopru totiž MMF už od začiatku presadzoval, aby straty bánk niesli ich akcionári.

No „EÚ partneri“ o tom vraj nechceli ani počuť a obzvlášť proti bola Európska centrálna banka. Tá sa dokonca Írsku vyhrážala, že ak by Írsko skutočne nechalo straty bánk znášať ich akcionárov, odpojila by jeho banky od prístupu k financovaniu ECB.

Európska centrálna banka motivuje k nezodpovednosti

Európska centrálna banka tak dosiahla, že namiesto toho, aby súkromné banky znášali svoje súkromné straty, írska vláda prijala záchranný balíček, kvôli financovaniu ktorého musela prejsť fiškálnou konsolidáciou.

Samozrejme, na fiškálnej konsolidácii nemusí byť nič zlé. Najmä pokiaľ ide o znižovanie vládnych výdavkov, tak je to prospešné. No Írsko neznižovalo výdavky preto, aby stimulovalo ekonomiku, ale preto, aby sa daňovníci mohli poskladať na straty bánk.

Európska centrálna banka tento prístup zvolila preto, lebo sa bála možnej nestability, ktorý by mohol priniesť (hoci aj riadený) bankrot bánk. No uskutočnené riešenie nič nevyriešilo, len ešte väčšie problémy odsunulo do budúcnosti.

Banky totiž dostali jasný signál –

nech sa bude diať čokoľvek, straty za nás zatiahnu daňovníci a nie akcionári.

Koniec koncov, tento predpoklad sa ukázal ako pomerne správny, keďže banky boli z peňazí daňovníkov zachránené aj neskôr.

Európska centrálna banka si tak kúpila chvíľu väčšej stability za prísľub podstatne väčšej nestability v budúcnosti.

Zdroj:
1. http://www.independent.ie/business/irish/banking-inquiry-to-call-on-imf-following-chopras-criticisms-31155475.html
2. http://www.independent.ie/business/irish/exclusive-chopra-says-ecbs-threats-to-ireland-were-outrageous-31152447.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.