Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska centrálna banka pri deflácii bojuje proti obnove ekonomiky

Európska centrálna banka nedávno vykonala bezprecedentný krok. V marci spustila kvantitatívne uvoľňovanie, ktorého cieľom je naliať každý mesiac do ekonomiky zhruba 60 miliárd eur. ECB chce tento program využívať minimálne …

Európska centrálna banka a deflácia

… do septembra budúceho roka, čo predstavuje spolu viac ako 1,1 bilióna eur. Ak by však „riziko“ poklesu cien bolo stále prítomné, Európska centrálna banka s týmto programom plánuje pokračovať aj naďalej. Ekonomike to však pomôže len ťažko.

Európska centrálna banka s podporou Merkelovej

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa s pohľadom Európskej centrálnej banky stotožňuje. Minulý týždeň totiž rovnakým argumentom obhajovala kvantitatívne uvoľňovanie ECB pred zástupcami nemeckého priemyslu:

„Prinajmenšom by som vás rada požiadala o vaše porozumenie, že centrálne banky, ako Európska centrálna banka, musia rozmýšľať nad tým, čo robiť, keď je inflačná miera taká nízka a zistiť, že neskončíme v deflačnom cykle.“

Nelogickosť deflačného cyklu

Takéto zmýšľanie je bežné. Deflačným cyklom sa myslí to, že pri klesajúcich cenách budú ľudia odkladať nákupy, čo povedie k ešte väčšiemu poklesu cien, čo opäť bude motivovať ľudí k odkladaniu nákupov, a tak ďalej.

Výsledkom tohto „deflačného cyklu“ by tak bola zruinovaná ekonomika.

Toto zmýšľanie však má viacero podstatných chýb. Ak napríklad má existovať deflačný cyklus, prečo neexistuje aj inflačný cyklus, ktorý analogicky ovplyvňuje podnikateľov?

Ak pri pokračujúcom poklese cenovej hladiny majú spotrebitelia donekonečna odkladať nákupy, nemali by pri pokračujúcom raste cenovej hladiny aj podnikatelia donekonečna odkladať predaj?

Ďalej, dlhodobá inflácia cenovej hladiny bola v obdobiach pred založením centrálnych bánk bežná a história ľudskej civilizácie nevyzerá ako príbeh toho, ako ľudia čakajú na zastavenie poklesu cien.

Koniec koncov, v niektorých odvetviach, ako je napríklad IT, je dlhodobý pokles cenovej hladiny bežný a nevyzerá to tak, že tieto odvetvia chátrajú.

Deflácia je žiaduca

A nakoniec, deflácia (v zmysle pokles cenovej hladiny) je pre skutočnú obnovu nevyhnutná. Kríza totiž bola dôsledkom toho, že politiky ECB a iných centrálnych bánk viedli k nafúknutiu bublín, najmä na hypotekárnom trhu.

Ceny aktív nezodpovedali reálnym trhovým podmienkam, ale falošným signálom Európskej centrálnej banky v dôsledku umelo nízkych úrokových sadzieb.

Zníženie cien týchto nadhodnotených aktív je tak nevyhnutné na to, aby mohli byť tieto aktíva opäť efektívne využité.

Keď sa tomu Európska centrálna banka bráni, je to rovnaké, ako keby nejaký investor odmietal predať stroje za vyššie ceny, než za aké ich kúpil. Tieto stroje by tak nečinne stáli a každý deň, počas ktorého tie stroje nie sú využité, je dňom, keď neprinášajú absolútne žiadnu hodnotu.

Takto podnikajúci investor by však na trhu asi rýchlo skrachoval. No pokiaľ je dotovaný (v tomto prípade kvantitatívnym uvoľňovaním ECB, respektíve umelo nízkymi úrokovými sadzbami vo všeobecnosti), tak v tejto neproduktívnej činnosti môže pokračovať aj naveky. Samozrejme, na úkor všetkých ostatných.

Tým, že Európska centrálna banka bojuje proti deflácii, tak sama bráni ukončeniu krízy, ktorej majú brániť politiky lacných peňazí.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/fed5d582-1031-11e5-ad5a-00144feabdc0.html#axzz3d9AjBjcG

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.