Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska centrálna banka nestíha kontrolovať banky podľa plánu

Európska centrálna banka v súčasnosti vykonáva komplexnú kontrolu rizikových modelov najväčších bánk v eurozóne. Pôvodne ECB odhadovala, že táto kontrola bude hotová za jeden až dva roky, podľa jej aktuálnych vyjadrení však …

Európska centrálna banka a kontrola

… môže kontrola trvať až štyri roky. Aj to možno zostane len zbožným prianím, keďže podľa niektorých zdrojov Európska centrálna banka nestihne ani tento termín. Možné omeškania však nie sú tým najväčším problémom.

Nečakane náročná kontrola

Európska centrálna banka hodnotí rizikové modely bánk z dôvodu, aby daným bankám mohla určiť minimálnu mieru kapitálových rezerv. Čím väčšie riziko prisúdi ECB týmto modelom, tým vyššie kapitálové rezervy budú musieť mať banky.

123 kontrolovaných bánk má však spolu až 7000 rizikových modelov.

Niektorí experti preto vzhľadom na náročnosť tejto úlohy pochybujú aj o splnení nového termínu.

Čo znížilo stabilitu finančného systému

Európska centrálna banka tak nestíha pri dohľade nad bankovým systémom eurozóny, čo je jedna z jej základných úloh. Otázne však je, aký vôbec majú tieto kontroly význam.

Záťažové testy ECB totiž v minulosti viackrát závažne zlyhali. Za zdravé tak boli označené aj banky, ktoré krátko po kontrole Európskej centrálnej banky zbankrotovali.

Snaha zvýšiť stabilitu bankového systému väčším centrálnym plánovaním je však odsúdená na neúspech.

Nedávna hospodárska kríza totiž nevznikla na trhu sama od seba, ale bola dôsledkom dlhodobo umelo nízkych (a teda neudržateľných) úrokových mier, ktoré boli dôsledkom monetárnych politík Európskej centrálnej banky. Nízke úroky síce stimulovali ekonomiku, no nešlo o skutočný rast, ale len o bublinu a ilúziu prosperity.

Navyše, keď táto bublina spľasla, eurozóna nedovolila skrachovať veľkým bankám, čo vytvorilo obrovský morálny hazard. Banky totiž vedia, že ak im rizikové investície výjdu, zisk si nechajú, zatiaľ čo ak nevýjdu, straty za nich zatiahne niekto iný.

Ak by však banky nikto nezachraňoval, museli by hospodáriť zodpovednejšie.

Nepoučiteľná Európska centrálna banka

Hrozba bankrotu je navyše oveľa lepšou motiváciou ako to, keď sa Európska centrálna banka snaží predpísať bankám „ten správny“ pomer rizika a kapitálu. Boj proti systémovým rizikám prostredníctvom prísnejších regulácií je navyše samonapĺňajúcim proroctvom.

Väčšia regulačná záťaž totiž zvyšuje bariéry pre vstup do odvetvia, a tak sú finančné inštitúcie umelo väčšie, ako by boli na slobodnom trhu.

Popri všetkých týchto problémoch je tak odklad ukončenia kontroly ECB relatívne bezvýznamný. Ak by totiž Európska centrálna banka chcela skutočne zvýšiť stabilitu finančného sektora, viac ako kontrolovať politiky komerčných bánk by sa mala pozrieť na svoje vlastné politiky.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/08003650-42a2-11e5-b98b-87c7270955cf.html#axzz3j4KQhxRG

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.