Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska centrálna banka nás vedie k rozpadu eura | Sulík
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska centrálna banka nás vedie k rozpadu spoločnej meny

Európska centrálna banka | Richard Sulík: Včera sme hlasovali o správe europarlamentu, ktorá je reakciou na výročnú správu Európskej centrálnej banky. A, samozrejme, to, že v tej samotnej výročnej správe Európskej centrálnej banky budú napísané nejaké kritické veci voči ECB, s tým sa príliš rátať nedá, ale čakal som také niečo v správe europarlamentu, ktorá je teda tou reakciou.

Európska centrálna banka podporuje život na dlh

Bohužiaľ, v tejto správe Európskej centrálnej banky sa píše napríklad, že Európsky parlament víta rozhodnutie z leta 2012, kedy vlastne Európska centrálna banka začala tlačiť peniaze, inými slovami, začala vykupovať štátne dlhopisy problematických krajín. Tento program začal niekedy v roku 2015. Vykúpili za 1,1 miliardy eur 60 miliárd eur mesačne a, samozrejme, neprinieslo to želaný účinok. To bolo všetkým jasné už vopred, a preto to teraz zvýšili na 80 miliárd eur mesačne, tento OMT (Outright Monetary Transactions) program. A toto je skrátka obrovský vitálny problém, lebo takto, keď bude Európska centrálna banka pokračovať, to vedie rovno k rozpadu našej spoločnej meny. V súvislosti s týmto boli dané aj úroky na nulu. To znamená, že dnes je peňazí neobmedzene veľa a ešte aj nič nestoja, no je úplne jasné, že krajiny sa čím viac zadlžujú, a tým pádom aj zadlženie Európskej únie ako celku, respektíve eurozóny ako celku stúpa a stúpa. Každému človeku musí byť nad slnko jasnejšie, že sa nedá naveky žiť na dlhy. Bohužiaľ, práve toto Európska centrálna banka podporuje.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.