Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska centrálna banka mierne obmedzila komunikáciu s médiami

Európska centrálna banka od stredy mierne obmedzila komunikáciu s médiami. Doteraz totiž bolo zvykom, že ECB vybraným médiám poslala texty plánovaných prejavov hodinu pred tlačovou konferenciou. To sa však zmenilo …

Európska centrálna banka a médiá

… a Európska centrálna banka už nebude posielať texty prejavov nikomu vopred a každý ich tak uvidí súčasne až na jej webovej stránke, prípadne na samotnej tlačovej konferencii. Dôvodom môže byť aj možný únik informácií počas nedávneho rokovania ECB.

Európska centrálna banka a médiá

Európska centrálna banka uskutočnila v pondelok stretnutie za zavretými dverami s vybranými zástupcami finančného sektora. ECB na ňom oznámila, že plánuje posilniť nákup vládnych dlhopisov.

Počas toho, ako to oznamoval člen predstavenstva Európskej centrálnej banky Benoit Coeure, však hodnota eura poklesla.

To naznačuje, že niekto z prítomných ľudí túto informáciu prezradil.

Podľa hovorcu ECB však obmedzenie komunikácie s médiami nie je dôsledkom tohto incidentu, ale bolo zvažované už niekoľko mesiacov. Je však zrejme až priveľká náhoda, že tento zákaz prišiel len krátko po spomínanom incidente.

Katastrofa centrálneho plánovania

Informácie Európskej centrálnej banky majú cenu zlata, a to doslova. ECB totiž hýbe trhmi a fakticky tak rozhoduje o „víťazoch a porazených,“ ako aj o tom, akým smerom sa bude ekonomika poberať.

Centrálne plánovanie tak nahrádza trh a ako to v takýchto prípadoch vždy býva, nemôže to zostať bez nežiaducich následkov.

Európska centrálna banka najmä umelo znižuje ceny úverov. V dôsledku toho HDP rastie a ľudia sa tešia dojmu väčšej prosperity. No aj keď ECB cenu úverov zníži, objem úspor zostane nezmenený (respektíve vzhľadom na nižšie úrokové sadzby ešte poklesne).

A tak podobne, ako keď centrálni plánovači nastavia cenu nejakých komodít pod ich trhovú úroveň, keď ECB nastaví cenu úverov umelo nízko, dôsledkom budú nedostatky. Hospodársky rast stimulovaný týmito umelo nízkymi sadzbami tak bude nevyhnutne falošný a neudržateľný.

To koniec koncov výborne vysvetľuje tzv. Rakúska teória hospodárskeho cyklu.

Zneužitie informácií nie je najväčší problém

Otázkou teda nie je to, ako by mala ECB rozhodovať tak, aby informácie o jej rozhodovaní nemohli zneužiť niektorí jednotlivci.

Otázkou je, či je vôbec žiaduce, aby Európska centrálna banka manipulovala trh a prinášala tak neustále cykly falošného rastu a následných kríz, ktoré z dlhodobého hľadiska ekonomiku a zamestnanosť len poškodzujú.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/economic/128787

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.