Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska centrálna banka je kritizovaná za regulácie

Európska centrálna banka je kritizovaná za svoju regulačnú politiku. Podľa výkonného riaditeľa Sberbank Hermana Grefa zložitosť regulačnej politiky ECB povedie k ťažkým časom v bankovom sektore. Dohľad Európskej centrálnej …

Európska centrálna banka a dohľad

… banky tiež žiadnym spôsobom nerieši hlbšie príčiny problémov bankového sektora. A keďže je v mnohých prípadoch neodôvodnene prísny, paradoxne môže byť pri riešení týchto problémov aj kontraproduktívny.

Nepochopiteľné regulácie

Sberbank pre nevhodné ekonomické podmienky obmedzuje svoje aktivity v Európskej únii. No aktivity Európskej centrálnej banky jej podnikanie nijako neuľahčujú.

Sberbank totiž musela naliať do svojich rakúskych pobočiek bánk až 240 miliónov eur, keďže neprešla záťažovými testami ECB.

Sberbank by pritom štandardne nemala patriť medzi najväčšie banky v eurozóne, ktoré spadajú pod dohľad Európskej centrálnej banky. No dôvodom na prísnu reguláciu mali byť podľa ECB „významné cezhraničné aktíva“ Sberbanky. Ako situáciu okomentoval Herman Gref:

„Sme len malou bankou v Európe (…), ale aj tak nás spravili systémovo dôležitou bankou, ktorá si zaslúži túto kontrolu (…). Úprimne nedokážem pochopiť, čo robia.“

Európska centrálna banka nerieši problémy

Dohľad Európskej centrálnej banky je vo všeobecnosti pomerne vítaný ako nástroj na zníženie rizika budúcich kríz.

No v skutočnosti nejde o žiadnu zmenu, ale len o pritvrdenie tej istej myšlienky, kvôli ktorej vznikla finančná kríza – že subjekty vo finančnom sektore je potrebné tvrdo regulovať, no zodpovednosť za svoje konanie niesť nemusia.

O tom, ako majú banky podnikať tak rozhoduje v konečnom dôsledku Európska centrálna banka a nie trh.

A, samozrejme, o neefektivitu tu nie je núdza.

Dohľad ECB je totiž v niektorých prípadoch pre banky takou záťažou, že už sám o sebe zvyšuje riziko krachu banky. Navyše, ako sa veľakrát v minulosti ukázalo, ani to, že banka záťažovými testami prejde, nie je žiadnou zárukou skutočného zdravia banky.

Najlepším „dohľadom“ nad bankami však je to, ak by banky niesli za svoje rozhodnutia vlastnú zodpovednosť. A k tomu ich vie prinútiť len trh a nie Európska centrálna banka.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/42ee74bc-afd9-11e5-b955-1a1d298b6250.html#axzz3wGFKExhG

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.