Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rumunský europoslanec zneužíva odmeny | Kuriozity z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Europoslanec, ktorý vždy hlasuje áno

Rumunský europoslanec Dumitru Zamfirescu je dokonalým prejavom žalostného stavu EÚ. Často sa hovorí o tom, ako europoslanci a členské štáty slepo súhlasia s návrhmi Európskej komisie. Tento rumunský europoslanec …

Europoslanec, ktorý vždy hlasuje áno

… to však dotiahol do extrému. V každom z posledných 541 hlasovaní povedal „áno“. Jeho súhlas však môže trvať ešte dlhšie. Na stránke europarlamentu sú totiž zaznamenávané len elektronické hlasy a nie hlasovanie zdvihnutím ruky.

Europoslanec ktorý nevie povedať nie

Rumunský europoslanec súhlasí skutočne so všetkým. Čo na tom, že mnohé z návrhov si musia logicky odporovať. Mali by varovné označenia pokrývať 50% škatuliek cigariet? Áno. Mali by pokrývať 65%? Áno. Mali by mať tabakové spoločnosti možnosť rozhodnúť, kde budú tieto varovania umiestnené? Áno. Mali by sa tieto varovania umiestniť na spodnej časti škatuľky? Áno.

Rumunský europoslanec jednoducho nedokáže povedať nie.

Dôvodom však nie je ani jeho prehnaná slušnosť, ani to, že chce byť so všetkými zadobre. Dôvod jeho hlasovaní je omnoho prozaickejší.

Europoslanec s luxusnými výhodami

Ako každý europoslanec, aj Dumitru Zamfirescu má možnosť využívať rôzne luxusné výhody. Ide najmä o mesačný plat vo výške 8 000 eur, ktorý je doplnený denným príspevkom vo výške 152 eur. Ten získava len za to, že sa zúčastňuje hlasovaní. Popri týchto odmenách navyše získava ďalších 152 eur za deň v prípade, že sa zúčastní aspoň 50% z celkového počtu hlasovaní.

Rumunský europoslanec s tým nemá problém – stlačiť „áno“ by dokázal aj so zavretými očami.

Jeho kolegovia podozrenie zo zneužívania odmien potvrdzujú. Rumunský europoslanec podľa nich často pred sebou nemá vôbec žiadne papiere. Bez pomocných materiálov však europoslanec nemôže vedieť, o čom vlastne hlasuje. Hlasovania totiž často nasledujú v priebehu niekoľkých sekúnd po sebe, pričom sú predstavené len číslom konkrétneho návrhu. V priebehu minút sa pod týmito číslami môžu vystriedať aj desiatky zákonov. Dumitru Zamfirescu navyše v europarlamente ešte nikdy nepoložil žiadnu otázku, neprišiel so žiadnym návrhom a nikdy nemal pripomienku k žiadnemu zákonu.

Medaila za službu občanom

To však nie je všetko. Zatiaľ čo je náš europoslanec manifestom pasivity, pokiaľ ide o získavanie peňazí, je aktívny naozaj dosť. Dumitru Zamfirescu je totiž aj členom Výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu. Jeho kolegovia z daného výboru sa však pri spomenutí jeho mena čudujú, keďže ho na zasadnutiach ešte nikdy nevideli. Napriek absencii však dostáva ku svojmu luxusnému platu príplatok aj za účasť v tomto výbore.

Dumitru Zamfirescu je v podstate prototypom ideálneho politika alebo občana podľa EÚ.

Zakaždým pritakáva na každý jeden bruselský výmysel a nikdy neprichádza so žiadnou kritikou. A za svoju „prácu“ bude náležite odmenený. Po skončení funkcie dostane tento europoslanec medailu za službu občanom.

Zdroj: http://www.spiegel.de/international/europe/suspicious-voting-record-of-romanian-mep-dumitru-zamfirescu-a-929117.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.