Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Mentolové cigarety v budúcnosti nelegálne | Kuriozity z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Europoslanci zakázali mentolové cigarety

Mentolové cigarety budú v EÚ s veľkou pravdepodobnosťou už len minulosť. Europoslanci odhlasovali od roku 2022 ich kompletný zákaz. Podľa návrhu Európskej komisie mali byť mentolové cigarety zakázané už o 5 rokov skôr, …

Mentolové cigarety budú v EÚ nelegálne

… no hlasovanie europoslancov tento zákaz oddialilo. Nové pravidlá ešte budú musieť schváliť jednotlivé vlády. Tento proces však zrejme prebehne bez väčších problémov, väčšina z nich totiž predmetný návrh podporuje. Európska únia si tak môže odškrtnúť nový byrokratický úspech v boji proti fajčeniu.

Mentolové cigarety v budúcnosti nelegálne

EÚ tak šmahom ruky vymaže jedno celé priemyselné odvetvie. Len vo Veľkej Británii dosahujú predaje mentolových cigariet v ročnej výške zhruba 770 miliónov eur. Pôsobivé čísla však nenaznačujú len poškodenie ekonomiky, ku ktorému nevyhnutne príde. Mentolové cigarety sú v Európskej únii populárne a žiadna pečiatka byrokrata tomu nezabráni.

Kriminálnici a mentolové cigarety

Mentolové cigarety sa nedajú v pravom zmysle slova „zakázať“, dajú sa len za ich predaj zaviesť tresty. Pokiaľ však budú požadované miliónmi Európanov aj naďalej, na jednom mieste bude ich predaj realitou – reč je o čiernom trhu.

Z bežných občanov sa tak stanú iba kvôli hlúpej regulácii EÚ kriminálnici.

Podobné regulácie sú navyše v boji proti fajčeniu veľmi neefektívne. Ak by EÚ chcela fajčenie obmedziť, existuje lepšia možnosť – zrušiť dotovanie tabaku. To by bolo určite rozumnejšie ako plošne zakázať mentolové cigarety.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10364709/EU-bans-packets-of-10-and-menthol-cigarettes.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Andrej Králik says

  Dobrý deň,

  na túto tému sú nepochybne možné viaceré pohľady. Jeden je čisto ekonomický v zmysle ktorého tu dochádza k obmedzeniu spotrebiteľskej voľby. Popularita mentolových cigariet naozaj rastie, ich trhový podiel za posledné roky narástol z 3,4% v roku 2000 na 5,0% v roku 2012. Druhý možný pohľad zohľadňuje aj zdravotné riziká marketingu a konzumácie mentolových cigariet. Pri príprave tejto legislatívy sa brali do úvahy tieto faktory:

  a) mentolové cigarety sú rozšírené predovšetkým u začínajúcich fajčiarov (najmä mladých ľudí) – často sú prvým krokom k závislosti na nikotíne

  b) mentol uľahčuje inhaláciu a zohráva dôležitú úlohu pri rozhodnutí začať fajčiť

  c) tabakový priemysel sa ani netají tým, že cigarety, ktorých filtre obsahujú kapsule s mentolovou príchuťou sú zacielené predovšetkým na mladých ľudí

  d) mentolové cigarety predstavujú väčšie zdravotné riziko ako cigarety bez príchute.

  S pozdravom,

  Andrej Králik
  Zastúpenie EK na Slovensku