Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Europoslanci sa snažia zakryť nepohodlný audit - Európska Únia
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Europoslanci chceli zakryť obrovský podvod

Europoslanci sú v tomto období mimoriadne činní. Nasledujúci rok sa totiž budú konať voľby do europarlamentu. Podobne činní boli europoslanci aj pred poslednými eurovoľbami, nie však ohľadom vecí, za ktoré by sa mohli chváliť.

Europoslanci a obrovský podvod

Práve naopak, chceli zakryť obrovský a obzvlášť ohavný podvod, aby nestratili popularitu. Je všeobecne známe, že europoslanci zarábajú obscénne platy a navyše k nim získavajú luxusné výhody. Ani to však europoslancom nebránilo v tunelovaní rozpočtu EÚ.

Europoslanci zrejme dostávajú málo

Interný audit v europarlamente prišiel v roku 2008 k šokujúcemu výsledku. Europoslanci zneužívali príspevky na svoj personál. Namiesto toho, aby zaplatili skutočne ľudí a veci, ktoré potrebujú, fakturovali fiktívne služby. Europoslanci boli navyše takí neschopní, že služby fakturovali aj na neexistujúce spoločnosti. Nešlo ani o občasné zakopnutie niektorých europoslancov, podvody dosahovali viac ako 100 miliónov eur ročne.

Prísne tajní europoslanci

Keď sa europoslanci dozvedeli o výsledkoch auditu, robili všetko pre to, aby sa nedostal na verejnosť.

Používali pri tom aj praktiky, ktoré by sa hodili skôr do filmov o Jamesovi Bondovi ako do europarlamentu. Výsledky auditu mohli vidieť len europoslanci, ktorí boli zároveň členmi rozpočtovej komisie europarlamentu.

Ani to nestačilo, zvedaví europoslanci museli požiadať o vstup do tzv. „tajnej miestnosti“ chránenej biometrickými zámkami a ochrankou. Človek by si mohol myslieť, že sa v takej miestnosti musí skrývať minimálne ovládacie zariadenie k nukleárnym hlaviciam a nie len správa o výdavkoch europoslancov.

Ako sa europoslanci boja eurovolieb

To najlepšie však ešte len príde. Prečo sa vlastne europoslanci tak zúrivo bránili šíreniu daného dokumentu? Ako povedal jeden blízky zdroj, ktorý nechcel byť menovaný:

Chceme reformovať, ale túto správu nemôžeme zverejniť, ak je v našom záujme, aby ľudia hlasovali v európskych voľbách budúci rok.

Všetky tie reči o väčšej transparentnosti boli teda len klamstvom. Europoslanci absolútne kašlali na mrhanie peniazmi daňovníkov, išlo im len o ich hlasy v eurovoľbách.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/politics/1579344/Criminal-abuse-of-expenses-by-Euro-MPs.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.