Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Odchádzam v europarlamente od liberálov, idem k reformistom

Možno viete, možno nie, strana SaS bola fakticky od svojho vzniku členom európskych liberálov, ktorí majú zastúpenie v europarlamente pod názvom ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe). Po mojom zvolení do …

Europarlament - ECR – Európski konzervatívci a reformisti

… europarlamentu som sa teda logicky a viac menej automaticky stal členom ALDE a mal som snahu sa s európskymi liberálmi zžiť.

Žiaľ, nešlo to.

Predstava ALDE je presúvanie kompetencií do Bruselu – moja nie

Prvé zhrozenie nastalo, keď som počúval šéfa ALDE a bývalého belgického premiéra Guya Verhostadta, ako potrebujeme viac integrácie, viac Európy, viac kompetencií do Bruselu.

Toto si rozhodne nemyslím a logický následok bol, že vo všetkých dôležitých rozhodnutiach (voľba Martina Schulza za šéfa europarlamentu, voľba Jean-Claude Junckera za šéfa komisie…) som hlasoval inak ako europarlamentná frakcia, ktorej som bol členom.

Áno, musím povedať, že nikto mi nič nevyčítal, nikto na mňa netlačil a ľudia z frakcie (počnúc Verhofstadtom a končiac kolegami z českej ANO) sa správali ku mne korektne a aj ústretovo. Napriek tomu, byť dlhodobo vo frakcii ALDE, s ktorou nesúhlasím v zásadných otázkach, mi nedáva zmysel.

Preto som sa rozhodol frakciu zmeniť.

Stretnutia s Nigelom Farageom a zloženie europarlamentu

Mal som stretnutia s Nigelom Farageom a i keď mi je veľa Nigelových názorov sympatických, nesúhlasím s jeho najdôležitejším názorom – rozpustiť EÚ, alebo aspoň z nej vystúpiť.

Ja si to nemyslím.

Patrím k silným kritikom Európskej únie, ale zároveň som presvedčený, že myšlienka spoločného trhu je skvelá a najprv treba skúsiť Európsku úniu zreformovať. To sa môže zdať nemožné, ale zloženie europarlamentu sa už teraz výrazne zmenilo v prospech kritických hlasov a tento trend bude pokračovať.

Prechádzam do frakcie ECR – Európski konzervatívci a reformisti

Preto som si vybral frakciu ECR – Európski konzervatívci a reformisti. Áno, ja som liberál, moja nová frakcia nesie v názve „konzervatívci“ – ako to len ide dokopy?

Kto sa trošičku vyzná, vie, že v Európe sú liberáli väčšinou socialisti a ľudia bojujúci za viac ekonomických slobôd sú konzervatívci… Áno, viem, je to trochu dopletené a hľadieť len na meno mýli.

Podstatný je obsah

Konieckoncov, ako sa dieťa volá, nie je podstatné. Podstatný je obsah (aspoň pre tých, ktorí nekĺžu po povrchu) a tým je postoj k Európskej únii:

  • obmedzenie jej právomocí
  • boj proti nezmyselným reguláciám a
  • reforma bruselskej byrokracie.

V tomto sa zhodnem aj s kolegom Škripekom, ktorý je tiež vo frakcii ECR. A aj keď sa s nim ani náhodou nezhodnem v otázke interrupcií, či registrovaných partnerstiev, určite sa s ním zhodnem v tom, že tieto otázky majú riešiť národné parlamenty a nie Brusel, či europarlament.

Viac osobných a ekonomických slobôd

Preto, ctení sympatizanti SaS, nemajte najmenšie obavy. Naďalej sme jedinou liberálnou stranou na slovenskej politickej scéne a našou najväčšou hodnotou je sloboda. A aj v ECR budem presadzovať viac osobných slobôd a viac ekonomických slobôd tak ako doteraz.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.