Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurokríza – úvod

Close

Na tomto mieste, v kategórii Eurokríza, budem niekoľko krát týždenne veľmi krátko komentovať aktuálne dianie v Európskej únii. Ide najmä o príspevky týkajúce sa krízy eura, ale aj iných zaujímavých udalostí, týkajúcich sa Európskej únie. Téma príspevkov do kategórie Eurokríza môže byť podobná ako téma príspevkov v rubrikách Správy z EÚ a Kuriozity z EÚ.

Na rozdiel od týchto rubrík budem však v rubrike Eurokríza komentovať takmer vždy len aktuálne udalosti a komentáre ku kríze eura. Pôjde o menej prepracované a viac spontánne materiály. Komentáre tiež budú mať takmer vždy kratší rozsah.

Uverejňovanie článkov v rubrike Eurokríza

Pravidelnosť publikovania článkov do rubriky Eurokríza nemusí byť vždy striktne dodržiavaná. V prípade, že sa bude diať menej udalostí hodných komentovania, obdobia medzi zverejnením jednotlivých príspevkov môžu byť dlhšie. Rubrika Eurokríza dopĺňa rubriky Správy z EÚ a Kuriozity z EÚ. Všetky spolu ponúkajú ucelený pohľad na Európsku úniu, dianie v Európskej únii a krízu eura.

Katastrofa je tu a vy děláte jakoby nic

Komentáre

 1. Dodatočne pridávam “TOP 5 faktov o európskej kríze” použitých vo videu vo vrchnej časti stránky.

     Európska kríza – Top 5 faktov

  • Jedným z dôvodov vzniku krízy eura bolo porušovanie pravidiel. Pravidlá sa porušovali ako počas trvania členstva v eurozóne, tak i pri vstupe do eurozóny. Grécko a Taliansko sa do eurozóny dostali len vďaka účtovným podvodom.

  • Pravidlá neporušovali len problémové krajiny, a nie vždy boli porušované podvodmi. Pravidlá porušilo mnoho krát aj Nemecko a niektoré krajiny prijala EÚ do eurozóny aj napriek tomu, že pravidlá nespĺňali.

  • Španielsku hrozí, že bude potrebovať plnú záchrannú pomoc. Čo je na tom vzhľadom na eurokrízu zaujímavé? Ekonomika Španielska je o polovicu väčšia ako ekonomiky všetkých doteraz zachraňovaných krajín dokopy.

  • Grécko v roku 377 pred našim letopočtom zbankrotovalo ako prvá krajina v histórii a len za posledných 200 rokov zbankrotovalo 5 krát. V rebríčku ekonomickej slobody je Grécko najnižšie z EÚ. Z krajín mimo EÚ ho prekonali aj Keňa, Kambodža a Burkina Faso.

  • Eurokríza bola od začiatku sprevádzaná klamstvami a bizarnými hodnoteniami lídrov EÚ ohľadom nastávajúcej situácie. Bývalý šéf ECB Trichet tvrdil, že vsadiť na bankrot Grécka je istá cesta, ako prísť o peniaze. Tí, ktorí tak spravili, neskôr zarobili zhruba 1000%.