Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurokomisár pre lepšiu reguláciu predstavuje svoje plány

Holandský eurokomisár Frans Timmermans má na starosti agendu lepšej regulácie v Európskej únii. Jeho hlavnou úlohou je tak znižovanie regulačnej záťaže, prípadne dohliadanie na regulačnú záťaž pri novej legislatíve.

Eurokomisár a regulácie

Eurokomisár vo svojej funkcii už priniesol niekoľko viditeľných zmien smerom k nižšej regulačnej záťaži. V utorok však na tlačovej konferencii predstavil plán, ako by regulačná záťaž v Európskej únii mala byť znižovaná systematicky.

Eurokomisár proti byrokracii

Eurokomisár Timmermans predstavil balíček opatrení, vďaka ktorým by tvorba legislatívy EÚ mala byť transparentnejšia a efektívnejšia, pričom zdôraznil:

„Musíme prísne vyhodnocovať dopad tvorenej legislatívy, vrátane významných pozmeňovacích návrhov predložených počas legislatívneho procesu, aby boli policitické rozhodnutia dostatočne informované a založené na dôkazoch.“

Podľa eurokomisára má na to slúžiť aj nový orgán – Rada pre skúmanie regulácií, ktorej by mal predsedať nezávislý expert. Tento orgán bude hodnotiť všetky nové legislatívne návrhy.

Nie menej regulácií

Nesmieme však zabudnúť na to, že lepšia regulácia neznamená menej regulácií. To koniec koncov zdôrazňuje aj samotný eurokomisár:

„Lepšia regulácie nie je o “viac” alebo “menej” pravidlách EÚ alebo o podkopávaní našich vysokých sociálnych a environmentálnych štandardov, nášho zdravia a našich základných práv. Lepšia regulácia je o tom, aby sme sa uistili, že plníme ambiciózne politické ciele, ktoré sme si určili najefektívnejším možným spôsobom.“

Vízie Timmermansa tak môžu pomôcť podnikateľskému prostrediu a ušetriť peniaze daňovníkov. No ani keby plány eurokomisára boli naplnené do bodky, samotné množstvo regulácií by to nemuselo ovplyvniť vôbec.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-4988_en.htm?locale=en
2. http://openeurope.org.uk/blog/a-radical-new-era-for-eu-regulation/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.