Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurokomisár Cañete je za daňovú harmonizáciu energií
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nový eurokomisár chce harmonizovať dane z energií

Nový eurokomisár pre klímu a energie Arias Cañete je už od svojej nominácie sprevádzaný negatívnymi správami. Ešte predtým, ako 1. novembra oficiálne zaujal svoj post v Európskej komisii, čelil škandálu ohľadom konfliktu záujmov.

Eurokomisár Miguel Arias Cañete

Španielsky eurokomisár totiž vlastnil akcie v dvoch ropných spoločnostiach, pričom na vedenie týchto spoločností mal aj rodinné väzby. Vzhľadom na jeho funkciu je to prinajmenšom pochybné. Tentokrát však Cañete prichádza ešte s niečím horším.

Harmonizáciou k prosperite

Španielsky eurokomisár ako jednu zo svojich najväčších úloh vidí prácu na vybudovaní jednotného trhu pre energie. Aktuálny trh s energiami je totiž podľa eurokomisára priveľmi rozdrobený a v zlom stave.

Jedným z riešení preto má byť harmonizácia spotrebných daní za energie.

Cañete pritom poukazuje na veľké rozdiely v cenách medzi krajinami EÚ. Zatiaľ čo v Dánsku a Nemecku stojí napríklad 100 kilowatt hodín elektriny 30 eur, v Bulharsku je to len 9 eur.

Tomu má podľa eurokomisára pomôcť aj harmonizácia daní, teda stanovenie najnižšej sadzby dane, ktorú členské štáty nemôžu podliezť. Tento krok, samozrejme, priblíži ceny energií v jednotlivých krajinách, ale výlučne v dôsledku zvýšenia aktuálne najnižších cien. A tak namiesto toho, aby elektrina v Bulharsku stála 9 eur, bude musieť stáť napríklad 15 alebo 20 eur.

Rozdiely medzi krajinami síce klesnú, no spotrebitelia a firmy budú poškodené.

Eurokomisár nerozumie konkurencii

Ak eurokomisárovi prekáža aktuálny stav trhu s energiami v EÚ, mal by spraviť presný opak toho, čo zamýšľa. Nepriame zvýšenie daní (ktorým je daňová harmonizácia) totiž obmedzí presne tú konkurenciu, ktorá by mala byť posilnená.

Posilniť konkurenciu je možné najmä rušením regulácií a ideálne aj znižovaním daní.

To by prinieslo na trh väčšiu efektivitu a získali by na tom všetci, najmä zákazníci. Španielsky eurokomisár to však nechápe, a tak môže vo svojej funkcii narobiť oveľa viac zla ako dobra.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/d1444394-6a71-11e4-8fca-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz3JAt9DTXh

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.