Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Slovensko využíva eurofondy na IT v rozpore s pravidlami
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Slovensko používa eurofondy na IT v rozpore s vlastnými pravidlami

To, že eurofondy sú nielen na Slovensku využívané veľmi neefektívne, nie je žiadnym tajomstvom. Slovensko a iné krajiny majú vytvorené pravidlá, ktoré umožňujú a často aj podporujú korupciu a plytvanie, no ani zmena …

Eurofondy a pravidlá

… pravidiel nemusí byť vždy dostatočná. Napriek tomu, že Slovensko ešte pred pár rokmi prijalo pravidlá ohľadom efektívnejšieho využívania eurofondov pri nákupe softvéru, tomu realita často vôbec nezodpovedá.

Eurofondy bez súťaže

Eurofondy v IT oblasti boli v minulosti často využívané na nákup užívateľských práv, no nie na nákup kompletného vlastníctva softvéru.

Bývalá vláda premiérky Radičovej tak prijala pravidlá, podľa ktorých musí na všetky nákupy v IT oblasti získať kompletnú licenciu.

Bez týchto práv sú totiž štátne organizácie často odkázané na drahú podporu a obsluhu pôvodných dodávateľov. A zatiaľ čo títo dodávatelia mohli projekty za eurofondy získať v regulérnej súťaži, drahá dodatočná podpora už bola poskytovaná bez súťaže.

Porušovanie vlastných pravidiel

Nie všetky štátne organizácie však prijaté pravidlá rešpektujú. Štatistický úrad si napríklad kúpil v apríli minulého roka softvér za 20 miliónov eur z eurofondov, ku ktorému mal pôvodne získať vlasnícke práva hneď po jeho dokončení. To sa však nestalo.

V septembri si totiž Štatistický úrad objednal bez obstarávania služby za ďalších 10 miliónov eur od pôvodných dodávateľov.

Tieto praktiky využívania eurofondov vo svojom audite kritizoval aj audit Európskej únie. Podľa ministerstva financií bol postup Štatistického úradu správny a využitie eurofondov malo byť efektívne.

Argumenty ministerstva financií však bruselských kontrolórov nepresvedčili. Slovensko tak má aj naďalej prostriedky na financovanie týchto projektov pozastavené.

Na peniaze Európskej únie, ktoré mnohí vnímajú ako “peniaze zadarmo”, sa tak zrejme budú musieť poskladať všetci slovenskí daňovníci.

Žiaľ, toto je len jeden z množstva podobných príkladov, ktoré dokazujú, že eurofondy môžu prinášať Slovensku viac škody ako úžitku.

Zdroj:
1.http://ekonomika.sme.sk/c/7402815/nedodrziavate-vlastne-pravidla-odkazal-europsky-audit.html?ref=trz

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.