Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
V Komjaticiach sa zneužívali eurofondy | Kuriozity z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurofondy v Jahnátkovych Komjaticiach – drahá a nefunkčná škôlka

Eurofondy sú mnohokrát označované za zdroj príjmov politicky spriaznených osôb. Výborne to je vidieť na príklade Komjatíc, rodnej obce ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Táto malá obec pri Nových zámkoch …

Eurofondy v Jahnátkovych Komjaticiach

… mala na eurofondy zrejme výnimočné šťastie. Objem získaných prostriedkov z EÚ by jej mohli závidieť aj obce, ktoré majú ďaleko viac obyvateľov. Zatiaľ čo na eurofondy mala táto obec veľké šťastie, samotné projekty také úspešné neboli. Existuje teda veľké podozrenie, že boli eurofondy v Komjaticiach hrubo zneužité.

Štedré eurofondy v spriaznenej obci

Eurofondy boli bohato využívané v celej obci. Či už ide o námestie pred krčmou starostu, základnú školu a škôlku alebo o park. Podľa SME však niektoré projekty za eurofondy pôsobia fušersky. Na knižnici napríklad odpadla časť dlaždíc na schodoch a draho opravovaná škôlka ešte stále nefunguje. Práve na príklade zrekonštruovanej škôlky je vidieť, že eurofondy zrejme veľmi efektívne využité neboli.

Nefunkčná škôlka za eurofondy

Budova škôlky v Komjaticiach vyzerá zvonku zrekonštruovaná, nechýba ani obligátna veľká tabuľa so zástavou EÚ, ktorá všetkým oznamuje, že na projekt boli použité eurofondy. Podľa tabule mala byť škôlka opravená už v auguste 2011, realita je však iná.

Škôlka je v súčasnosti staveniskom. Chýbajú vnútorné dvere, v stenách sú diery a medzi prízemím a prvým poschodím sú miesto podlahy len železné preklady.

Počas zatepľovania a výmeny okien sa totiž zistilo, že môžu spadnúť stropy. Predchodca starostu však o tejto chybe reálne mohol vedieť, keďže o zlom stave stropov hovoril už predtým statik. Na roky nefunkčnú škôlku boli navyše použité eurofondy vo výške až 280 000 eur. Pri projektoch za eurofondy sú však podmienkou aj „zásady udržateľnosti“. To znamená, že projekty musia byť využívané v presne stanovenom režime najmenej päť rokov. Pri posudzovaní udržateľnosti tak existuje dvojitý meter. Drahá a nefunkčná škôlka za eurofondy by totiž mala byť úplne v poriadku.

Zdroj:
1. http://www.sme.sk/c/6960503/v-jahnatkovych-komjaticiach-opravili-skolku-z-eurofondov-aj-tak-nefunguje.html
2. http://www.sme.sk/c/6949680/navstivili-sme-jahnatkove-komjatice-vela-eurofondov-malo-kritiky.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.