Eurofondy Slovensku nemusia pomáhať, ale môžu mu škodiť. O tom hovorí komentár „Eurofondy sú pre rozpočet skôr príťažou“. Na eurofondy sa totiž zvyčajne pozerá ako na peniaze zadarmo a každé ich čerpanie je …
… považované za prospešné. Čím viac čerpania, tým viac prosperity. Boli by sme hlúpi, keby sme si takúto príležitosť nechali ujsť. Lenže eurofondy majú aj temnú stránku. Ich čerpanie spolufinancuje štátny rozpočet, a tak je každá dotácia z eurofondov pre rozpočet záťažou.
Eurofondy ako ich nepoznáme
To môže byť veľkým prekvapením pre mnohých, ktorí eurofondy zastávajú. Skutočnosť je teda taká, že čím menej sa eurofondy čerpajú, tým viac štátny rozpočet šetrí. Nedajbože by Slovensko všetky eurofondy vyčerpalo. To by bola pre rozpočet obrovská záťaž. Potom by Slovensko zrejme nesplnilo rozpočtové záväzky a Brusel by ho potrestal. Asi tým, že by mu eurofondy zobral. Je to veru vymyslené veľmi dobre. Eurofondy majú v sebe zabudovaný samoregulovací systém.
Žarty nabok. Fakt, že eurofondy spolufinancuje štát, celkom mení význam eurofondov v Slovenskej ekonomike. Podľa štúdie inštitútu INESS za každé euro, ktoré prišlo z Bruselu na Slovensko, išlo zo šťátneho rozpočtu 90 centov. Ak teda zoberieme do úvahy, že eurofondy sú prostriedkom obrovského plytvania a korupcie, Slovensko na nich v skutočnosti stráca. Spomínaný komentár odporúča, aby si dané peniaze nechali nemeckí, rakúski a francúzski občania. Tí by si za ne kúpili aj slovenské výrobky, a to by slovenskej ekonomike pomohlo oveľa viac. Ľudia by tak zistili, že k zisku vedie iba poctivá práca.
1. http://finweb.hnonline.sk/c1-57958260-eurofondy-su-pre-rozpocet-skor-pritazou
2. http://ekonomika.sme.sk/c/6196021/iness-za-kazde-1-euro-z-eurofondov-zaplatilo-
slovensko-unii-90-centov.html
3. http://vacko.blog.sme.sk/c/308427/70-percent-investicii-v-SR-ide-z-eurofondov-
To-je-teda-skoda.html