Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Slovensko zneužívalo eurofondy - bude platiť milióny
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurofondy | Slovensko bude platiť milióny za zneužitie eurofondov

Za nesprávne použité eurofondy bude Slovensko vracať únii milióny eur. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny dúfa, že pôjde o pokutu vo výške 30 až 100 miliónov eur. Konečná suma, ktorú Slovensko za zneužité …

Slovensko zneužívalo eurofondy

… eurofondy zaplatí, však môže byť výrazne vyššia. Táto kauza poukazuje aj na hlbšie problémy vo fungovaní eurofondov. Eurofondy v žiadnom prípade nie sú pre Slovensko takým prínosom, ako si mnoho ľudí myslí. A v žiadnom prípade nie sú zadarmo.

Pokuta za eurofondy pre Slovensko

To, že Slovensko bude musieť vrátiť časť eurofondov, je už isté. Vláda momentálne dohaduje konkrétnu výšku pokuty. Podľa denníka SME by celková suma mohla byť dokonca zásadne vyššia, ako odhaduje minister Vážny. Brusel totiž pri náhodnej kontrole zistil až 7%-nú chybovosť. Ak by sa táto chybovosť uplatnila plošne na všetky programy, Slovensko by muselo vrátiť až 350 miliónov eur.

Brusel navyše kritizoval len programy, ktoré neboli v súlade s platnými európskymi pravidlami. V iných prípadoch tak mohlo ísť o bohapusté plytvanie, no projekty mali správne pečiatky a dodržali všetky smernice. V očiach úradníkov tak boli dokonale v poriadku. Skutočná miera plytvania pri eurofondoch je teda pravdepodobne vyššia.

Eurofondy pre Slovensko nie sú zadarmo

Nehovoriac o tom, že Slovensko podľa pravidiel EÚ musí eurofondy používať napríklad aj na propagáciu ich samotných. Eurofondy navyše pre Slovensko nie sú zadarmo. Slovensko každoročne do rozpočtu EÚ posiela stovky miliónov eur a musí spĺňať tisícky hlúpych nariadení EÚ. Celkovo sú teda eurofondy pre Slovensko skôr prekliatím ako požehnaním.

Zdroj:
1. http://ekonomika.sme.sk/c/6909171/brusel-pyta-spat-eurofondy-chyby-nas-mozu-stat-vyse-sto-milionov.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.