Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurofondy musia byť minuté aj roky neskôr
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurofondy sa nevyužívajú dostatočne, Komisia to chce zmeniť

Eurofondy sú často kritizované pre ich veľkú neefektívnosť. No členské štáty a Európska únia namiesto toho, aby sa zamysleli nad významom eurofondov, sa predbiehajú v tom, aby z nich minuli čo najviac. Toto boli dlhé roky dojmy …

Eurofondy a Komisia

… mnohých kritikov, ale aj zástancov eurofondov. Minulý rok však boli tieto dojmy konečne potvrdené, a to dokonca inštitúciou EÚ – Európskym dvorom audítorov. Ten ukázal, že pri eurofondoch sa hľadí v prvom rade na maximalizáciu čerpania, teda na čo najväčšie míňanie len pre samotné míňanie. No ani to nestačí.

Míňanie do posledného centu

Podľa Dvora audítorov je na druhom mieste pri míňaní eurofondov dôraz na dodržiavanie pravidiel. Až na treťom mieste, a aj to len do obmedzenej miery, sa pri eurofondoch hľadí na dosiahnuté výsledky.

Ak by sa takýmto spôsobom na nejaké programy desaťročia míňali peniaze v súkromnej firme, táto firma by sa zrejme tešila každému euru, ktoré v týchto programoch zostane nevyužité.

No nie Európska únia. Tej naopak vadí, že členské štáty nemíňajú všetky pridelené peniaze do posledného centu. Preto sa chce sústrediť na to, aby sa už v novom období v rokoch 2014 – 2020 táto situácia neopakovala.

EÚ chce tiež „zachrániť“ aj neminuté peniaze z minulého programovacieho obdobia 2007 – 2013.

Čo na tom, že už sme v polovici roka 2015. Keď raz Európska únia rozhodla o minutí peňazí, tak tieto musia byť minuté nech to stojí, čo to stojí, aj o roky neskôr.

Nenahraditeľné eurofondy

Eurokomisia je navyše pri pohľade na eurofondy značne odtrhnutá od reality. Ako totiž píše:

„Na obdobie rokov 2007 až 2013 sú v rámci politiky súdržnosti pridelené finančné prostriedky, ktoré je ešte stále potrebné investovať. Komisia chce členským štátom pomôcť predísť strate cenných investícií a zabezpečiť, aby sa tieto financie náležite vynaložili a použili na správne druhy projektov, ktoré prinesú občanom úžitok.“

Komisia si tak myslí, že ak peniaze na eurofondy nebudú využité, budú nenávratne stratené a celá spoločnosť bude o to chudobnejšia. To je však neskutočne absurdné. Peniaze pôvodne vyčlenené na eurofondy totiž môžu byť vrátené členským štátom, ktoré o ich využití môžu rozhodnúť sami.

Ideálne by ich mohli nechať daňovníkom, ktorí ich vedia využiť lepšie ako byrokrati. V takom prípade by neminuté eurofondy zabránili niektorým „cenným“ investíciám, no v prospech investícií, ktoré sú ešte cennejšie.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5128_sk.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.