Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurofondy - podvody dosahujú masívnu výšku | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurofondy | Podvody môžu dosahovať oveľa vyššiu úroveň

Pre mnohých sú eurofondy synonymom pre slovo podvody. Podvody pri eurofondoch dosahujú skutočne masívnu výšku, podľa odhadov EÚ je to až 500 miliónov eur ročne. No vysoko postavený pracovník Európskej komisie …

Podvody pri eurofondoch

… Francoise Le Bail tvrdí, že podvody týkajúce sa eurofondov sú ešte oveľa väčšie. Podľa Le Baila tu nejde o milióny, ale o miliardy eur, ktoré sú každý rok zneužité. Európska únia tak pravdepodobne vo svojich pôvodných odhadoch odhalila len špičku ľadovca.

Eurofondy a podvody

Čo je horšie, za podvody v tomto prípade Európska únia považuje len vyslovenú krádež eurofondov. Ide teda o také podvody, kde sa ohlásené projekty v stanovenom rozsahu vôbec neuskutočnili. Ak však boli eurofondy využité mimoriadne neefektívne, no stále v súlade s byrokratickými plánmi, v tom prípade podľa EÚ o podvod nejde.

Samozrejme, Le Bail nepoukazuje na obrovské podvody bez príčiny. Jeho cieľom je podvody pri eurofondoch v čo najvyššej miere odhaliť a následne eliminovať. A ako sa vyrieši situácia, keď byrokratické eurofondy nefungujú tak, ako majú? Samozrejme, vytvorí sa ďalšia byrokratická inštitúcia, ktorej účelom bude kontrola eurofondov. Táto inštitúcia sa má volať “Európsky úrad verejnej prokuratúry”. Ako inak, financovaný z peňazí daňovníkov. Akoby teda nestačilo, že EÚ vynakladá eurofondy na propagovanie eurofondov, bude tiež vynakladať ešte väčšie množstvo peňazí na to, aby odhaľovala podvody pri eurofondoch. Celý tento byrokratický systém bude napokon tak neefektívny, že eurofondy napokon neprinesú žiadne plus ani vtedy, ak by sa skutočne podarilo všetky podvody odstrániť.

Zdroj
1. http://euobserver.com/justice/121489

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.