Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurofondy sa používajú aj na dotovanie uhlia

Eurofondy sa v krajinách východnej a strednej Európy (vrátane Slovenska) vo veľkom používajú na dotovanie uhlia, prípadne iných fosílnych palív. Vyplýva to zo štúdie, ktorú s finančnou podporou EÚ vydala organizácia Priatelia Zeme …

Eurofondy a uhlie

… Európa (FOEE). Ide tak o do očí bijúci dôkaz nekonzistentného využívania eurofondov. Európska únia totiž na jednej strane podporuje obnoviteľné zdroje energie a boj proti klimatickým zmenám, no na druhej strane zo svojho rozpočtu sama podporuje presný opak.

Eurofondy na nežiaduce ciele

FOEE skúmali využívanie eurofondov na Slovensku, v Česku, Poľsku, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Rumunsku a Chorvátsku. Správa sa konkrétne zaoberala využívaním prostriedkov z fondu Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Kohézneho fondu.

Podľa správy väčšina sledovaných eurofondov bola využívaná na dotovanie uhlia, plynu alebo „znečisťujúcej“ dopravy. To má:

„(…) zablokovať tieto krajiny v závislosti na fosílnych palivách, na škodu obnoviteľných energií a energetickej efektivity.“

Len 7 % eurofondov z celkového množstva 178 miliárd eur pritom malo byť minutých na projekty, ktoré napĺňali klimatické ciele EÚ.

Nekonzistentnosť Európskej únie

A tak sa v dôsledku nekonzistentnosti Európskej únie eurofondy niekde používajú na uľahčenie prechodu z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energie, zatiaľ čo inde sa používajú práve na upevňovanie postavenia fosílnych palív.

No táto absurdná nekonzistentnosť je len špičkou ľadovca.

Za nekonzistentnosťou EÚ totiž nemusíme ísť až k eurofondom, ale stačí sa pozrieť na samotné klimatické politiky Európskej únie.

Ich ciele sú totiž už dnes také prísne, že v dôsledku nich EÚ v niektorých odvetviach nedokáže konkurovať výrazne lacnejším energiám z Číny, Indie a dokonca ani USA.

To znamená, že firmy z EÚ odchádzajú do krajín s podstatne nižšími environmentálnymi štandardmi, v dôsledku čoho globálne množstvo emisií stúpa.

Za cenu poškodenia ekonomiky tak EÚ dosiahne presný opak zamýšľaného. Nekonzistentnosť pri eurofondoch je tak v porovnaní s tým len čerešničkou na torte a je len relatívne triviálnym problémom.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/climate-environment/eu-funds-still-used-subsidise-fossil-fuels-eastern-member-states-321400

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.