Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurofondy – naivita bez hraníc
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurofondy a naivnosť – každé euro by malo priniesť najvyššiu hodnotu

Eurofondy sú krásnou ukážkou katastrofálneho plytvania peniazmi daňovníkov. Toto je pomerne akceptovaný fakt a mnohí sa túto situáciu snažia zlepšiť. No niektorým pri snívaní o tom, čo by mohli eurofondy dosiahnuť, nechýba …

Eurofondy a naivnosť

… poriadna dávka naivnosti. To sa ukázalo aj minulý týždeň na konferencii o kohéznej politike v lotyšskej Rige. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Európskej komisie, Európskej investičnej banky, členských krajín a ďalších dôležitých inštitúcií. No toto stretnutie nebolo práve najprínosnejšie.

Idealizované eurofondy

Ako vidí eurofondy lotyšský štátny tajomník Armands Eberhads:

„Musíme zabezpečiť a ukázať, že každé euro prináša najvyššiu možnú pridanú hodnotu do rozvoja každého regiónu, členského štátu a Európskej únie vo všeobecnosti. Musíme zabezpečiť investície, aby sme zaistili návrat dlhodobého, udržateľného a inkluzívneho rastu do Európy.”

Pán Eberhads akoby o eurofondoch počul prvýkrát. Nie je totiž zďaleka prvým človekom, ktorý má veľkolepé vízie o využívaní eurofondov. No podobne ako u jeho predchodcov, aj Eberhadsove plány sú odsúdené na zlyhanie.

Nejde totiž len o nedostatočnú snahu alebo vôľu u predstaviteľov EÚ alebo členských krajín. Takéto efektívne využívanie eurofondov je technicky nemožné.

Naivnosť nad naivnosť

Európsky dvor audítorov ukázal, že pri eurofondoch sa v prvom rade hľadí na čo najväčšie čerpanie (míňanie pre míňanie), v druhom rade na plnenie pravidiel a až v treťom rade, aj to len v obmedzenej miere, na efektivitu využitia peňazí.

Túto situáciu sa lídri Európskej únie snažia zmeniť už dlhé roky, no zdá sa, že sa to mení akurát k horšiemu.

Aj keby skutočne nastal ten ideálny a nerealistický prípad, kedy by sa pri eurofondoch v prvom rade hľadelo na dosiahnutie čo najvyššej pridanej hodnoty, stále by to nepomohlo.

Všetky prostriedky na eurofondy totiž pochádzajú z daní zamestnancov a firiem, ktorí vedia už z princípu so svojimi vlastnými peniazmi narábať efektívnejšie. Nech už sa teda Európska únia snaží akokoľvek, plytvanie zastaviť nemôže, môže odstrániť akurát jeho najviac do očí bijúce prejavy.

Obzvlášť absurdný je dôraz na dlhodobý a udržateľný rast. Centrálne plánované investície sú totiž presným opakom, keďže podporujú práve veci, o ktoré na trhu nie je záujem, a teda ktoré bez umelých dotácií udržateľné byť nemôžu.

Jediným skutočným riešením, ako škodlivosť eurofondov znížiť na minimum, je preto redukcia eurofondov, v ideálnom prípade ich zrušenie.

Zdroj:
1. https://eu2015.lv/news/media-releases/1172-eu-funds-experts-every-invested-euro-of-eu-funds-should-bring-about-the-largest-possible-added-value

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.