Eurobarometer, teda verejné prieskumy Európskej únie, poukazujú na trend rastúcej nedôvery ľudí voči EÚ. Keby však človek čítal len tlačovú správu Európskej komisie, nemusel by si to všimnúť vôbec. Eurobarometer je …
… v nej totiž vykreslený pomerne pozitívne. Ako teda možno vidieť, dôležitejšia než štatistiky samotné je ich interpretácia. Európsku komisiu však ženú do kúta a čas, kedy ešte bude môcť eurobarometer interpretovať pozitívne, sa kráti.
Eurobarometer a dôvera v EÚ
Tlačová správa Európskej komisie z utorka uvádza najnovší eurobarometer titulkom: „Väčšia dávka optimizmu“. Avšak na to, aby človek dokázal aktuálnu verejnú mienku v EÚ nazvať takto, musí mať skutočne dobrú fantáziu. Európska komisia titulok zakladá na fakte, že v 19 z 28 krajín prevažujú ľudia, ktorí majú na EÚ názor optimistický, takže pesimisti sú momentálne v menšine.
Ako to však vyzerá, keď si pozrieme celkový obraz dôvery ľudí v EÚ? Podľa nového eurobarometra EÚ neverí až 60% občanov únie. Oproti poslednému prieskumu ide teda o nárast o 3 percentuálne body. To je tá „väčšia dávka optimizmu“? V niektorých krajinách EÚ navyše priam neznášajú. Na Cypre EÚ neverí až 83% ľudí, v Grécku 80%, v Španielsku 75% a v Portugalsku 71%. Tam nedôvera od posledného prieskumu vzrástla o 13 percentuálnych bodov a na Cypre dokonca o bodov 19.
EÚ sa nemá čím chváliť
Až 67% ľudí si navyše myslí, že na ich hlase v EÚ nezáleží. Niet sa však skutočne čomu čudovať. EÚ je totiž v princípe nedemokratická inštitúcia – jej jediným priamo voleným orgánom je Europarlament. EÚ schvaľuje navyše programy, stretávajúce sa s výrazným odporom obyvateľstva, ako napríklad „pomoc“ zadlženým krajinám. Eurobarometer je teda jediným miestom, kde môžu občania vyjadriť odpor. A tí to aj náležite využívajú.
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2013/07/the-new-eurobarometer-is-out-heres-what.html