Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurobarometer | EÚ neverí až 60% občanov únie | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurobarometer | EÚ neverí až 60% občanov únie

Eurobarometer, teda verejné prieskumy Európskej únie, poukazujú na trend rastúcej nedôvery ľudí voči EÚ. Keby však človek čítal len tlačovú správu Európskej komisie, nemusel by si to všimnúť vôbec. Eurobarometer je …

Eurobarometer - prieskum EÚ

… v nej totiž vykreslený pomerne pozitívne. Ako teda možno vidieť, dôležitejšia než štatistiky samotné je ich interpretácia. Európsku komisiu však ženú do kúta a čas, kedy ešte bude môcť eurobarometer interpretovať pozitívne, sa kráti.

Eurobarometer a dôvera v EÚ

Tlačová správa Európskej komisie z utorka uvádza najnovší eurobarometer titulkom: „Väčšia dávka optimizmu“. Avšak na to, aby človek dokázal aktuálnu verejnú mienku v EÚ nazvať takto, musí mať skutočne dobrú fantáziu. Európska komisia titulok zakladá na fakte, že v 19 z 28 krajín prevažujú ľudia, ktorí majú na EÚ názor optimistický, takže pesimisti sú momentálne v menšine.

Ako to však vyzerá, keď si pozrieme celkový obraz dôvery ľudí v EÚ? Podľa nového eurobarometra EÚ neverí až 60% občanov únie. Oproti poslednému prieskumu ide teda o nárast o 3 percentuálne body. To je tá „väčšia dávka optimizmu“? V niektorých krajinách EÚ navyše priam neznášajú. Na Cypre EÚ neverí až 83% ľudí, v Grécku 80%, v Španielsku 75% a v Portugalsku 71%. Tam nedôvera od posledného prieskumu vzrástla o 13 percentuálnych bodov a na Cypre dokonca o bodov 19.

EÚ sa nemá čím chváliť

Až 67% ľudí si navyše myslí, že na ich hlase v EÚ nezáleží. Niet sa však skutočne čomu čudovať. EÚ je totiž v princípe nedemokratická inštitúcia – jej jediným priamo voleným orgánom je Europarlament. EÚ schvaľuje navyše programy, stretávajúce sa s výrazným odporom obyvateľstva, ako napríklad „pomoc“ zadlženým krajinám. Eurobarometer je teda jediným miestom, kde môžu občania vyjadriť odpor. A tí to aj náležite využívajú.

Zdroj:
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2013/07/the-new-eurobarometer-is-out-heres-what.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.