Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Euro v Taliansku stráca na popularite čoraz viac

Euro v Taliansku sa už dlhodobo neteší veľkej obľube. Už beztak nízka popularita spoločnej európskej meny u Talianov klesá aj naďalej a dnes už zhruba polovica talianskych politikov zvažuje nahradenie eura. Za politikmi však …

Euro v Taliansku a podpora

… nezaostáva ani bežná populácia. Navyše nič nenasvedčuje tomu, že by sa tieto trendy mali zmeniť, práve naopak. Udržateľnosť eura v Taliansku môže byť tak smerom do budúcnosti oveľa krehkejšia, ako by sa mohlo zdať.

Nepopulárne euro v Taliansku

Ako poznamenáva portál Open Europe, strany, ktoré odmietajú euro v Taliansku majú podporu približne polovice voličskej základne.

Najväčšiu podporu z týchto strán má Hnutie piatich hviezd, ktoré dokonca začalo zbierať podpisy za referendum o vystúpení Talianska z eurozóny.

Táto strana má aktuálne podporu 16 % voličov, pričom v parlamentných voľbách získala dokonca až 25,6 %.

Druhou stranou odmietajúcou euro v Taliansku je Lega Nord. Tá dlhodobo vyzýva Taliansko, aby sa oslobodilo z „klietky eura“ a aktuálne ju podporuje 13 % voličov. Za zmienku tiež stojí malá strana Fratelli d’Italia, ktorá tiež euro v Taliansku odmieta a podporujú ju 2 % voličov.

K táboru politikov proti euru sa pridal už aj Silvio Berlusconi. Ten sa s myšlienkou opustenia eura v Taliansku pohrával už v minulosti a nedávno prišiel s nápadom zavedenia paralelnej meny popri euru, ktorú by riadilo Taliansko. Jeho strana Forza Italia má podporu 14 % voličov.

Strany, ktoré otvorene vystupujú proti euru, tak v Taliansku spolu podporuje až 45 % občanov.

Ešte nepopulárnejšia spoločná európska mena?

Hoci sú uvedené čísla dostatočne pôsobivé, spoločná európska mena môže mať v Taliansku reálne ešte nižšiu podporu. Medzi najväčších podporovateľov eura v Taliansku totiž patrí vládna Demokratická strana premiéra Mattea Renziho.

Jej ľavicové krídlo začína však euru taktiež veriť čoraz menej. Jeden zo straníkov Stefano Fassina, ktorý bol v minulej vláde tajomníkom ministra financií, dokonca navrhol koordinovaný rozpad eura.

Podobnú situáciu je možné vidieť i v prieskumoch verejnej mienky, kde euro v Taliansku odmieta viac ľudí, než ho podporuje.

Podľa októbrového prieskumu Eurobarometra považuje euro za zlú vec 47 % Talianov, zatiaľ čo za pozitívum ho označuje len 43 %.

No ako sa zdá, v budúcnosti to bude ešte horšie. Talianskú ekonomiku totiž dusí kolosálny vládny dlh a vláda sa aj naďalej neudržateľne zadlžuje.

Ak je teda euro v Taliansku odmietané už dnes, keď príde potreba nevyhnutných reforiem, spoločná európska mena to u Talianov zrejme bude mať nadobro spočítané.

Zdroj:
1. http://openeurope.org.uk/blog/italy-becoming-eurozones-anti-euro-country/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.