Euro vytvorilo systém, v ktorom Nemecko získava na úkor iných krajín. Tvrdia to mnohí ekonómovia a nevzdelaní či populistickí politici. Dôvodom má byť, že euro je slabšie ako bývalá marka, a Nemecko tak môže v súčasnosti …
… lacnejšie a viac exportovať. Vďaka tomu má Nemecko obchodný prebytok, ktorý dosahuje výlučne na úkor obchodného deficitu krajín periférie. Zdá sa však, že pravda je iná. Nemecko prosperuje, no nie na úkor problémových štátov.
Ako funguje zahraničný obchod
Nerovnováha v bilancii zahraničného obchodu nie je ničím iným ako prílevom kapitálu. Keď prúdi kapitál z krajiny A do krajiny B, A spomalí a B zažíva rast. Dovoz v krajine B rastie a rastúce mzdy znižujú export. V krajine A je to opačne. Tento fakt nám teda nedovoľuje tvrdiť, že krajina „profituje“ z prebytku obchodného účtu, alebo že „trpí“ jeho deficitom. Uvedený názor bol vyvrátený už v 19. storočí.
Krajiny, ktoré dnes majú problémy, boli v rámci eurozóny príjemcami kapitálu. Euro znížilo riziko spojené so zmenou peňazí a investori v južných krajinách akceptovali nižšie výnosy. Až neskôr sa ukázalo, že boom v južných krajinách nebol ničím iným než bublinou. Investori však následne odmietli financovať nahromadené deficity, bublina spľasla a zanechala za sebou nekonkurencieschopné ekonomiky.
Nemecko a euro
Keď Nemecko zaviedlo euro, stalo sa najväčším vývozcom kapitálu. Nemci investovali doma len tretinu úspor. V dôsledku toho v čase zavedenia eura zažilo Nemecko najnižšie čisté miery investícií a rastu v Európe. Keď v roku 1995 predstavili euro, Nemecko malo zo súčasných krajín eurozóny druhý najvyšší HDP na osobu. Dnes je až na siedmom mieste. Tento výsledok skutočne nenasvedčuje tomu, že by Nemecko zneužilo euro vo svoj prospech.
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/bbb2176a-ed70-11e2-8d7c-00144feabdc0.html#axzz2Zl8AZSJL
Zaujmavý článok, do dnešného dňa som si skutočne myslel že pre Nemecko bolo euro super biznis.