Pestovanie tabaku je jedným z mnohých paradoxov centrálne plánovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (CAP). Napriek tomu, že na jednej strane Európska únia vynakladá značné prostriedky na …
…boj proti fajčeniu, na druhej strane fajčenie podporuje – keďže poľnohospodárom platí za pestovanie tabaku.
Pestovaním tabaku za lepšiu budúcnosť
Už v minulosti bola EÚ ostro kritizovaná za bizarné dotovanie pestovania tabaku, dotácie však aj naďalej pokračujú. Za to podľa niektorých môžu lobisti tabakového priemyslu. Farmári tak dnes dostávajú zhruba 4 000 eur za každý hektár pôdy, na ktorom pestujú tabak.
Pestujte tabak, ale nefajčite!
Dotácie sú udeľované za účelom toho, aby bolo nejakého produktu viac – alebo aby ho aspoň nebolo menej. Zatiaľ čo EÚ ku strane farmárov vysiela signál prospešnosti pestovania tabaku, na inom mieste veľmi schizofrenicky bojuje proti fajčeniu. 5% dotácií, ktoré sú vyhradené pre pestovateľov tabaku, ide do tzv. „Tabakového fondu“, ktorý slúži na boj proti fajčeniu. Inak povedané – na obmedzenie toho, čo podporuje zvyšnými 95% tejto sumy.
Cigaretový dym byrokratického pekla
To samozrejme nie je všetko. Fajčiari totiž platia z cigariet vysoké spotrebné dane. Aj tie dane, ktoré slúžia na spomínané dotovanie pestovania tabaku. Brusel tak vytvoril prototyp presného opaku perpetuum mobile. Systém, ktorý za vynaloženia obrovskej energie, prerozdeľovania, regulovania a iných aktivít bruselských úradníkov prináša presný opak toho, čo od tohto systému očakávame.
Zrejme nebude náhoda, že Európa, ktorá patrí k miestam, kde sú cigarety regulované vôbec najviac, trpí bezkonkurenčne najvyššou mierou fajčiarov vo veku 13-15 rokov. Táto schéma však nemá len porazených – získavajú na nej byrokrati, ktorí môžu vykázať činnosť, a samozrejme pestovatelia tabaku. Tí pestovatelia, ktorých EÚ z jednej strany bije a z druhej im do vrecka dáva peniaze daňových poplatníkov.
Regulácie a eurocigarety
Na prípady, keď obrovské množstvo regulácií prináša presne opačné výsledky, ako sa zamýšľalo, má EÚ svoj vlastný recept – ešte viac regulácií. Európska únia prichádza s viacerými návrhmi, ktoré by mali už konečne zatočiť s tými zlými fajčiarmi, ktorí kupujú cigarety s tým dobrým, dotovaným tabakom. EÚ napríklad zvažuje zákaz používať logá na krabičkách cigariet. EÚ obmedzila zovňajšok krabičiek už v minulosti – v roku 2001 vydala nariadenie, podľa ktorého musia výrobcovia na krabičkách uvádzať známe varovania o zdravotných rizikách.
EÚ chce navyše zakázať predaj ochutených a tenkých cigariet. Cigarety by mali mať rovnakú „európsku“ veľkosť a v krabičke by ich malo byť minimálne 20. Tým EÚ rozširuje nariadenie z roku 2010, ktorým zakázala krabičky s 10 kusmi. Zdravotné varovanie by na nových krabičkách malo zaberať minimálne tri štvrtiny obalu.
Regulácie a organizovaný zločin
Podľa EÚ by tiež krabičky po novom nemali obsahovať žiadne logá, ilustrácie, ani písmo súvisiace s výrobcom. Okrem jednotných „eurocigariet“ tak budeme mať aj jednotné „eurokrabičky“, ktoré nebude možné navzájom odlíšiť. Presne to je aj zámerom Bruselu – krabičky majú byť navzájom zameniteľné. Podľa štúdie s názvom „Transcrime“, by však podobné kroky viedli k oveľa ľahšiemu falšovaniu a pašovaniu cigariet. Regulácie by tak mohli posilniť organizovaný zločin.
Lacnejšie falšované a pašované cigarety môžu následne dostupnosť cigariet zvýšiť, vďaka čomu by bolo fajčenie ešte atraktívnejšie. Spomínaný rozvoj organizovaného zločinu je tak už len čerešničkou na torte. Byrokrati však budú mať ďalší problém, ktorý „musia“ riešiť. Problém, ktorý by bez nich nikdy nevznikol.
Ešte väčšie dotácie na pestovanie tabaku?
Akoby už absurdností nebolo dosť, EÚ prichádza s novým návrhom, ktorý môže pestovanie tabaku ešte viac odmeňovať. V rámci zmien vo fungovaní Spoločnej poľnohospodárskej politiky mali byť poskytované nové druhy dotácií pre vybrané produkty ako napríklad ovocie, zelenina a mlieko. Tabak bol z tohto zoznamu pochopiteľne vylúčený, no poslanci cez pozmeňovací návrh rozšírili schému na dotovanie všetkých plodín – teda aj na pestovanie tabaku.
Lobisti návrh obhajujú poukazovaním na pracovné miesta v tabakovom priemysle a na „nedostatok tabaku na svetových trhoch“. Pestovatelia tabaku tak nemusia tŕpnuť, keď vidia chaotické snahy o reguláciu predaja cigariet. Ak správni ľudia zahlasujú za správne zákony, možno bude pestovanie tabaku lukratívnejšie ako kedykoľvek predtým.
1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/9844395/MEPs-plan-tobacco-
subsidies-as-Brussels-fights-smoking.html