Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Bývalý eurokomisár volá po rozpade eura | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

EÚ | Bývalý eurokomisár volá po rozpade eura

Bývalý eurokomisár šokoval – EÚ zrejme skutočne ide zlým smerom. Samotnú existenciu eura kritizuje aj jeden z bývalých eurokomisárov – Frits Bolkestein z Holandska. Bolkestein je síce prvým eurokomisárom …

Eurokomisár EÚ - rozpad eura
… vyzývajúcim na rozpad eura, no euro napokon kritizovali aj ďalší vysokopostavení politici v krajinách EÚ, vrátane iného vplyvného eurokomisára.

Eurokomisár proti EÚ

Eurokomisár Frits Bolkestein kritizoval koncom roka 2011 ako Európska únia rieši krízu eura. Vtedy vyhlásil, že spoločné eurodlhopisy by boli katastrofou a kolaps eura je pri súčasnom prístupe nevyhnutný. Teraz však bývalý eurokomisár Bolkestein zmenil názor – kolaps eura je vraj nielen nevyhnutný, ale dokonca vysoko žiaduci:

„Holandsko musí opustiť eurozónu tak rýchlo, ako je to len možné… Monetárna únia totálne zlyhala. Euro sa zmenilo na tabletku na spanie, ktorá Európu uspala namiesto toho, aby zlepšila našu konkurencieschopnosť… Zastavme euro a namiesto toho posilnime spoločný trh. Na to nepotrebujeme euro.“

Namiesto eura v súčasnej podobe bývalý eurokomisár Bolkestein navrhuje „AAA euro“ pre ekonomicky najsilnejšie krajiny.

Iní vplyvní kritici eura

Existenciu eura kritizoval minulý rok aj bulharský minister financií Simeon Djankov, ktorý spolu s premiérom zmrazil plány na prijatie eura, keďže podľa neho euro nemá žiadne prínosy, iba náklady. Djankov kritizoval to, že zdravé krajiny musia zachraňovať krajiny, ktoré majú problémy.

Minulý rok sa tiež euro dostalo pod ostrú kritiku fínskej ministerky financií, ktorá vyhlásila, že Fínsko by radšej vystúpilo z eurozóny, ako by malo platiť za cudzie dlhy. Euro tiež kritizoval jeden z tvorcov eura – Jacques Delors, ktorý bol prezidentom Európskej komisie v rokoch 1985 – 1995. Ten potvrdil, že sa predstavitelia EÚ pri vytváraní eura rozhodli prehliadať ekonomickú nerovnováhu medzi jednotlivými štátmi, pretože by tieto problémy boli nútení riešiť. Delors tiež tvrdil, že tieto chyby sú systémové a euro je tak odsúdené na zánik.

Poučenie pre EÚ

Námietky všetkých týchto osôb sú veľmi vážne a predstavitelia EÚ by sa skutočne mali zamyslieť nad tým, či je súčasný nesystémový prístup ku kríze eura správny. Bývalý eurokomisár nemusí byť prvým vysokým predstaviteľom EÚ, ktorý bude volať po vystúpení krajiny z eurozóny.

Kredit/zdroj:
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2013/04/you-know-its-bad-
when-even-former-eu.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.