Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Zrušené biopalivá by ceny potravín znížli o polovicu
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Keby EÚ zrušila biopalivá, ceny potravín by mohli klesnúť až o 50%

Biopalivá, ktoré sú kvôli EÚ povinne pridávané do pohonných hmôt, zvyšujú ceny potravín. Biopalivá však môžu ceny potravín zvyšovať výrazne viac, ako sa doteraz predpokladalo. Najnovšia štúdia inštitútu Joint Research Centre …

Biopalivá, ceny potravín a EÚ

… (JRC) ukazuje, že ak by boli biopalivá zrušené, ceny niektorých potravín by mohli do roku 2020 klesnúť až o 50%. A mimochodom, JRC nie je nejaký anti-bruselský euroskeptický think-tank. JRC je inštitúcia samotnej Európskej únie.

Biopalivá a ceny potravín

Biopalivá zvyšujú ceny potravín tým, že plodiny, z ktorých by inak bolo jedlo, končia v nádržiach automobilov. Nie je preto obzvlášť zarážajúce, že biopalivá zdvihli najviac ceny potravín, ktoré pozostávajú z veľkého množstva plodín priamo pestovaných na výrobu biopalív. Spomínaný pokles 50% v prípade zrušenia biopalív by čakal ceny rastlinných olejov. Samozrejme, biopalivá zvyšujú aj ceny potravín, ktoré priamo s dotknutými plodinami nesúvisia. Vysoké dotácie totiž motivujú poľnohospodárov k tomu, aby zmenili svoju výrobu podľa plánov EÚ. Namiesto pšenice a jačmeňa tak radšej pestujú repku olejnú.

EÚ ochudobňuje celý svet

Biopalivá navyše okrem cien potravín zvyšujú aj množstvo emisií CO2. Kvôli štedrým dotáciám sa totiž repka olejná pestuje aj na miestach, kde boli predtým lesy, lúky a kde sa pestovali iné plodiny. Výsledok sa teda opäť celkom líši od toho, o čom snívali bruselskí byrokrati. Nielen že dotované a vynucované biopalivá vedú k drahším potravinám, ale poškodzujú tiež životné prostredie. A spomínané vyššie ceny potravín znášajú najhoršie tí najslabší , nielen v rámci EÚ, ale aj po celom svete. Aj to je dôvod, prečo pre rastúce ceny potravín na biopalivá od EÚ kritizoval aj Výbor OSN pre ľudské práva.

Zdroj
1. http://www.euractiv.com/energy/eu-report-brussels-biofuels-poli-news-530293

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.