Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Trvalý euroval (ESM) bude môcť oficiálne zachraňovať banky
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

ESM | Trvalý euroval bude môcť zachraňovať banky

Trvalý euroval (ESM) bude môcť odteraz oficiálne zachraňovať banky. Na štvrtkovom stretnutí to dohodli ministri financií eurozóny. Pri záchrane bánk cez trvalý euroval budú dané krajiny povinné prispieť 20% zo záchrannej sumy.

Trvalý euroval - záchrana bánk

Obrovské záruky obyvateľov Slovenska tak poputujú nielen na záchranu nezodpovedných vlád, ale aj súkromných bánk. Tento obrovský finančný mechanizmus len podporí morálny hazard na systémovej úrovni – privatizáciu ziskov a socializáciu strát.

Trvalý euroval pre banky

To však nie je všetko. Trvalý euroval po novom poslúži nielen na budúce záchrany bánk, ale aj na tie minulé. Súčasná dohoda totiž prináša retroaktivitu, vďaka ktorej môže trvalý euroval financovať aj záchrany bánk v minulosti. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble to popísal ako: „úľavu pre našich írskych priateľov“. Že túto „úľavu priateľom“ budú tvrdo splácať poctivo pracujúci ľudia, ho asi netrápi. Kto vie, akú úľavu by írskym priateľom poskytol Schäuble v prípade, že by mala byť hradená z jeho peňazí. Vzhľadom na danú situáciu znie ospravedlnenie takéhoto kroku priam bezočivo. Trvalý euroval, jeden z najväčších záchranných fondov v histórii, sa pomaly, ale isto stáva fraškou.

Zdroj:
1. http://online.wsj.com/article/SB100014241278873238935045
78557381028947270.html?mod=WSJEurope_hpp_LEFTTopStories

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.