Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Erazmus | Program EÚ - párty a alkohol
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Erazmus – vzdelanie alebo dotácie pre vyššiu vrstvu?

Erazmus je jedným z najpopulárnejších programov EÚ. Ľudia ho bežne vnímajú ako program, ktorý študentom rozšíri obzory, pomôže im spoznať kultúru inej krajiny a dá im cenné skúsenosti a vedomosti, potrebné pre nájdenie …

Erazmus - program EÚ
… kvalitného zamestnania. Pre množstvo študentov je však realita celkom odlišná.

Dotácie EÚ pre vyššiu vrstvu

Prejav, ktorý mal rovnaký názov ako tento článok, v Európskom parlamente predniesla poslankyňa Marta Andreasen. Andreasen v ňom naznačila, že priemerný príspevok pre študentov Erazmu dosahuje výšku 300 eur mesačne. Bežné výdavky na študijný pobyt však podľa nej dosahujú výšku až 5 000 eur mesačne. Obyvatelia väčšiny členských štátov EÚ si teda také niečo nemôžu len tak dovoliť. Určite nie Slováci, ktorí majú čistý príjem zvyčajne nižší ako 537 eur (údaj za rok 2011). Erazmus si tak môžu dovoliť len vyššie vrstvy, zatiaľ čo účet zaň platia aj chudobní.

Nosenie dreva do lesa?

Európska únia je hrdá na štatistiky účastníkov Erazmu. Porovnania medzi tými, ktorí sa Erazmu zúčastnili a tými, ktorí také šťastie nemajú, sú skutočne viditeľné. Účastníci Erazmu sa oveľa jednoduchšie identifikujú s Európou ako tí, ktorí sa Erazmu nezúčastnili. Navyše až 95% účastníkov Erazmu má dobrú znalosť minimálne jedného cudzieho jazyka, zatiaľ čo pri ostatných to je len 83%. Výsledky teda hovoria za seba a Erazmus by sme mali podporovať čo najviac, aby si mladí ľudia lepšie rozumeli, a tiež aby lepšie ovládali cudzie jazyky, nie?

Realita je však iná. Suché citovanie týchto štatistík si mýli príčinu s následkom. 95% účastníkov Erazmu skutočne vie dobre minimálne jeden cudzí jazyk. No až 94% ľudí, ktorí sa plánujú zúčastniť Erazmu, už dobrú znalosť minimálne jedného cudzieho jazyka má. Zatiaľ čo rozdiely medzi ľuďmi, ktorí na Erazmus nikdy nepôjdu a ľuďmi, ktorí ním prešli, sú obrovské, rozdiely medzi plánovanými a skutočnými účastníkmi Erazmu majú rozmery štatistickej odchýlky.

Rozhodnutie podporiť Erazmus kvôli tomu, že jeho účastníci majú nadpriemerne vysokú znalosť cudzích jazykov, teda nie je logické. To je podobné, ako keby EÚ videla, že priemerný účastník olympiády má vyšší výkon ako ten, ktorý tam nie je, a tak EÚ bude presadzovať vyššie kvóty na olympiádach. Olympiáda však nespraví z priemerného človeka super športovca, práve naopak – na olympiádu sa dostanú LEN super športovci. Podobne Erazmus (takmer) nikoho nenaučí cudzie jazyky a otvorenosť k ľuďom z iných krajín – na Erazmus idú ľudia, ktorí už cudzie jazyky vedia a voči iným krajinám sú otvorení.

Erazmus – párty a alkohol?

Dánka Sofie Sauzet, ktorá sa tiež zúčastnila Erazmu, skúmala vnímanie tohto programu na internete. Pri hľadaní cez Google našla všako Erazme nielen očakávané výsledky – najmä stránky oficiálnych inštitúcií ako EÚ a univerzity, ale pri hľadaní na Facebooku narazila i na úprimnejší obraz o programe. Natrafila tu na stránky ako „Nie som alkoholik, len študent Erazmu“(11 407 fanúšikov), či„Si skutočný študent Erazmu, keď „tráviť deň na univerzite“ znamená deň strávený pred tvojim mailom, MSN a Facebookom“ a podobne.

Viaceré z ňou spomínaných stránok už nie sú online, prípadne ich novšie verzie majú omnoho menej fanúšikov. Môžeme len hádať, či ich ako „nevhodné“ nenahlásili priamo úradníci z EÚ, keďže ukazovali o Erazme obraz, aký sa im nepáčil. Facebook však nie je výnimkou. Podobne na YouTube je možné nájsť množstvo videí o Erazme, kde je vykreslený ako udalosť, na ktorej sa pije množstvo alkoholu a chodí sa na samé párty. Podobných príbehov možno nájsť tisíce. Pre mnohých študentov sa tak stáva programom, kde si môžu za peniaze daňovníkov (a rodičov) užívať tak, ako si doma neužívajú.

Reálny komentár jedného z účastníkov Erazmu:

Zlé zážitky z Erazmu? Je to vôbec možné?!?! Jediná zlá vec na Erazme je, že si potom alkoholikom a musíš sa znova zaradiť do spoločnosti v tvojej rodnej krajine.

Erazmus sa spreneveril svojim hodnotám

Súčasný systém fungovania Erazmu kritizuje aj jeho zakladateľ. Franck Biancheri tvrdí, že Erazmus už za vynaložené peniaze neprináša dostatočnú hodnotu. Podľa neho tento program ustrnul a nedokázal sa prispôsobiť dnešnej dobe. V súčasnosti teda tento populárny program zďaleka neposkytuje to, čo si o ňom myslí väčšina ľudí. Z veľkej časti je len dovolenkou pre ľudí s vyššími príjmami za peniaze všetkých ostatných.

Kredit/zdroj:
1. http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=50649
2. http://pure.au.dk/portal/files/787/Youth_and_Erasmus.pdf
3. http://www.scribd.com/doc/36794207/Youth-and-Erasmus

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.